Vyhlídka (Frýdlantská pahorkatina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vyhlídka
Vyhlídka - pohled od jihu ze silnice II/291
Pohled na vrchol od jihu

Vrchol 512 m n. m.
Prominence 119 m ↓ S okraj Horní Řasnice
Izolace 4,1 km → Hřebenáč[1]
Seznamy Nejprominentnější hory CZ
Hory Frýdlantské pahorkatiny
Poznámka nejvyšší vrchol Bulovské pahorkatiny
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Frýdlantská pahorkatina / . / Bulovská pahorkatina[2]
Souřadnice
Vyhlídka
Vyhlídka
Hornina hrubozrnná žula
Povodí Arnoltický potok
Bulovský potok
Řasnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyhlídka, někdy též Humrich (512 m n. m.) je vrchol ve Frýdlantské pahorkatiněLibereckém kraji na severu České republiky. Samotný vrchol je dominantou lesnaté krajiny mezi Bulovkou a Horní Řasnicí. Vede k němu několik lesních cest, jak ze západní strany, tak u východní. Po jeho severozápadním úbočí prochází žlutě značená turistická trasa žlutá turistická značka a východním směrem vede zelená trasa zelená turistická značka.[3]

Ve vrcholové části kopce se v délce přibližně deseti metrů nachází skalní hřeben, jehož výška dosahuje asi šesti metrů. Tvoří ho hrubozrnná (zawidówská) žula a po jeho celém obvodu se nachází pukliny, převisy či rýhy. Na vrcholu rostou bukové lesy, které omezují výhled západním směrem. Poblíž vrcholu kopce se nachází cache pro geocaching.[3] Na jeho severním úbočí pramení Bulovský potok, na severovýchodním Řasnice a z močálů na jihozápadní straně vytéká Arnoltický potok.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéru Čech. Praha: Kartografie, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 
  3. a b Seb.Loeb. SKF I Humrich, Vyhlidka nad Rasnici [online]. Seattle, Spojené státy americké: Groundspeak, 2013-05-24 [cit. 2013-08-21]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]