Přeskočit na obsah

Vodní květ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kvetoucí voda. Přemnožené sinice ve vodě signalizují organické znečištění.

Vodní květ je charakteristické zelené zbarvení tekoucích i stojatých vod. Je způsobováno přemnožením mikroorganismů, hlavně sinic.

Některé sinice mají totiž schopnost vystoupat ke hladině a hromadit se zde v podobě zelené kaše nebo drobných, až několik milimetrů velkých částeček (někdy se podobají drobnému jehličí, jindy připomínají zelenou krupici).

Nejčastěji se vodní květy sinic vyskytují koncem léta (v srpnu nebo první polovině září). V posledních letech (zejména na některých lokalitách) dochází k masovému rozvoji sinic již v průběhu června. Mezi hlavní zástupce sinic přítomných ve vodním květu patří:

Důvody[editovat | editovat zdroj]

Přemnožení je přirozenou reakcí mikroorganismů na zvýšené znečištění povrchové vody minerálními látkami (hlavně fosforem). Tyto látky, které jsou pro mikroorganismy vítanými živinami, se do povrchové vody dostávají z kanalizace našich vesnic a měst, kde ještě není vybudována čistírna odpadních vod. V daleko větší míře se ale dostávají do řek a rybníků splavováním z polí, kam se dostaly procesem organického a minerálního hnojení a v nepatrné míře též ze vzduchu a srážek.

Důsledky a zdravotní rizika[editovat | editovat zdroj]

Kvetoucí voda způsobuje ztráty provozovatelům koupališť a jiných zařízení tohoto typu. Proto se v poslední době usilovně pracuje na vyřešení tohoto problému a eliminace mikroorganismů v krátké době, nebo předcházení masového namnožení.

V některých obdobích v roce je zakázáno v určitých vodách koupání, právě kvůli vodnímu květu.[1] Pokud tak někdo činí, vystavuje se řadě zdravotních rizik. Kontakt s vodním květem může u citlivých osob vyvolat různě silné alergické reakce.

Sinice produkují cyanotoxiny, které mohou poškozovat játra a narušovat nervový systém.[2]

Vodní květ a vymírání K-Pg[editovat | editovat zdroj]

Podle vědecké teorie z roku 2015 mohlo být hromadné vymírání mořských organismů na konci křídy před 66 miliony let způsobeno globálním nárůstem vodního květu v mořích a oceánech z důvodu obohacení vodstev prvkem dusíkem, uvolněným při dopadu desetikilometrového asteroidu Chicxulub.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.praha12.cz/voda/ds-1135/archiv=0&p1=26538#kvete
  2. Miroslav Šuta, Vladimír Šťovíček: Kam se chodit koupat bez rizika? Pomůže vám internetová mapa i obyčejná PET láhev, Český rozhlas Plzeň, Zdraví "v cajku", 4. července 2017
  3. SOCHA, Vladimír. Konec křídy a vražedný vodní květ. OSEL.cz [online]. 27. března 2017. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (slovensky) František Hindák: Fotografický atlas mikroskopických siníc, Veda, Bratislava 2001, ISBN 80-224-0658-9

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]