Veveřička

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Veveřička

Veveřička nejmenší
Veveřička nejmenší
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: veverkovití (Sciuridae)
Podčeleď: Sciurillinae
Rod: veveřička (Sciurillus)
(Thomas, 1914)
Mapa rozšíření
Mapa rozšíření
     Veveřička nejmenší
Druh

Veveřička (Sciurillus) je rod malých veverek patřících do čeledi veverkovitých (Sciuridae). Je reprezentován jediným druhem veveřičkou nejmenší (Sciurillus pusillus) žijící v Jižní Americe. Zde se vyskytje na několika lokalitách v Brazílii (v centrální Amazónii), v severním Peru, jižní Kolumbii, Surinamu a ve Francouzské Guayaně.[1]

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Veveřičky jsou drobní hbití hlodavci s délkou těla 97–110 mm a ocasu 114–120 mm.[2] Samci jsou větší než samičky. Horní část těla je šedohnědá až hnědá, spodní světleji hnědá. Jedinci z Francouzské Guyany mají načervenalou hlavu a černé špičky uší.

Způsob života[editovat | editovat zdroj]

O životě tohoto samostatného rodu toho není mnoho známo.[1] Žijí v horních partiích amazonského tropického deštného lesa. Vydávají vysoké pronikavé zvuky připomínající cvrčky. Konzumují ovoce a ořechy, ale nahlodávají také kůru stromů a olizují vytékající pryskyřici.[2]

Páření probíhá od května do srpna (podle pozorování z Peru). Několik samců při něm usiluje o jednu samičku. Rodí obvykle dvě mláďata.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b IUCN Red List – Sciurillus pusillus [online]. IUCN, 2008, [cit. 2012-08-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b NOWAK, Ronald M.. Walker's Mammals of the World. 6. vyd. Baltimore and London : Johns Hopkins University Press, 1999. 1921 s. ISBN 0-8018-5789-9. Kapitola Neotropical Pygmy Squirrel, s. 1270-71. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]