Vědecký konsenzus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vědecký konsenzus je kolektivní posouzení, zaujetí stanoviska a názoru výzkumníků ve specifickém vědním oboru v daném okamžiku. Vědeckého konsenzu je dosaženo všeobecnou shodou názorů vědců, i když nemusí být stoprocentní.

Konsensus se dosahuje prostřednictvím komunikace na konferencích, procesem publikací a tzv. peer review procesem (replikace ,reprodukovatelnost výsledků jinými, a vzájemného hodnocení), ve kterém se vědecké publikace posuzují a potvrzují více rovnocennými vědeckými stranami, čímž jsou autoři nuceni dodržovat vědecké standardy. Na publikace a ocenění, které neprošly tímto procesem, se ve vědeckých a univerzitních kruzích dívá s nedůvěrou.

Vědecký konsensus bývá v kontroverzních případech napadán z nejrůznějších směrů, politických, náboženských, ezoterických aj., i když ve vědecké komunitě žádné kontroverze nevzbuzuje. Například proces evoluce nebo spojení očkovacích MMR vakcín s autismem. Vědecký konsensus je v daný okamžik nejblíže k ideálnímu poznání dané problematiky, ale nikdy není dokonalým poznáním.