Výzkum zisku funkce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Výzkum zisku funkce (anglicky gain of function research, GoFR) je vědní obor lékařského výzkumu, který se zabývá takovým přenosem a růstem mikroorganismů v živých a umělých prostředích (in vivo a in vitro), které vyvíjejí selektivní reprodukční tlak na to, aby u těchto mikroorganismů vznikaly mutace, které by zvýšily jejich virulenci, přenosovost, antigennost a imunogennost. Tento výzkum může též rozšířit specificitu hostitelských organismů nebo jeho buněčných tkání/pletiv (hostitelský trofismus). Účelem tohoto typu výzkumu je odhalit potenciální infekční onemocnění a vyvíjet vakcíny a způsoby léčby.

Speciálně ve virologii a (etio)patogenezi se výzkum zisku funkce zaměřuje na lepší porozumění aktuálních nebo budoucích možných pandemií. V oboru vývoje vakcín se výzkum zisku funkce provádí za účelem získat náskok předvídáním možného chování daného viru a jeho mutací a vyvinutím vakcíny a způsobů léčby před tím, než se daná mutace objeví.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gain of function research na anglické Wikipedii.

  1. Selgelid, Michael J. (2016-07-06). "Gain-of-Function Research: Ethical Analysis". Science and Engineering Ethics. 22 (4): 923–964. doi:10.1007/s11948-016-9810-1. PMC 4996883. PMID 27502512.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]