Přeskočit na obsah

Výšivkové stehy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Výšivka na lněném plátně s rozpichovanými, řetízkovými, stonkovými a uzlovými stehy (zhotovená v Paříži asi v roce 1340)

Výšivkový steh je definován jako pohyb vyšívací jehly od rubní k lícní straně textilie a zpět.[1] Steh se nazývá také linka, smyčka nebo uzlík, které se tímto způsobem vytváří z vyšívací niti na povrchu plošné textilie.[2] Steh je základní prvek pro sestavení výšivkového vzoru.[3]

Stehy pro ruční vyšívání

[editovat | editovat zdroj]

Několik set druhů stehů pro ruční vyšívání, které vznikly a vznikají živelně po celém světě, se odborníci pokoušejí různým způsobem systematicky seřadit. Jeden z uznávaných systémů tvoří 4 základní druhy: plochý (satin stitch), křížkový (cross stitch'), smyčkový (loop stitch) a uzlíkový steh (knot stitch) – od kterých jsou odvozeny všechny dosud vzniklé stehy.[4]

Plochý steh

[editovat | editovat zdroj]

sestává z rovných povrchových stehů v různých délkách a směrech. Stehy se označují jako ploché, protože tvoří plochu, která výrazně nepřevyšuje povrch vyšívané tkaniny. Od plochého stehu jsou např. odvozeny:

přední (running), zadní (back), kruhový (stem), malování jehlou (encroaching), rozpichovaný (split), rovný (straight), hladký (satin), drobný (seed).

Základní křížkový steh

Křížkový steh

[editovat | editovat zdroj]

Tvoří dvě nožky, které se vzájemně překřižují. Do této skupiny patří např. podlouhlý (long-armed), stonkový (herringbone), košíkářský (basket), klikatý (zigzag), listový (leaf).

Smyčkový steh

Smyčkový steh

[editovat | editovat zdroj]

Sestává ze smyček tvořených drobnými stehy. Patří sem:

řetízek (chain), oddělený řetízek (lazy daisy), obrubový (blanket), pestrý ř. (checkered chain), otevřený (open chain), péřový (feather), krétský (cretan)

Francouzský uzlíkový steh

Uzlíkový steh

[editovat | editovat zdroj]

Výrazně tvaruje povrch vyšívané textilie. Vzniká tak, že se tvoří smyčky kolem jehly a pak se protáhnou jehlou tak, že se na povrchu textilie tvoří uzel nebo zakroucená nit. Do skupiny patří např. francouzský uzel (french knot), korálkový (coral), bullion, spirálový (scroll), křížkový uzlík (four-legged), zadrhávaný řetízek (knotted chain)

Názvy některých stehů se překládají do češtiny v několika verzích.[5]

Stehy pro strojní vyšívání

[editovat | editovat zdroj]
Schéma programu pro strojní vyšívání

Strojní vyšívání je ve 2. dekádě 21. století zpravidla řízeno počítačovým programem. K vyšívacím strojům je nabízena řada speciálních programů s různě koncipovanými systémy, použitelné druhy stehů a jejich zařazení není jednotné. K nejpoužívanějším patři systém s 5 základními typy stehů:

  • ruční stehy (se zafixovaným komplexním vzorem)
  • přední stehy (většinou rovné linie nebo kontury)
  • hladké stehy (širší linie, sloupce, klikaté stehy)
  • vyplňovací stehy (vyšívání větších ploch, také s dírkami)
  • speciální stehy (individuálně programované vzory, např. hvězdičky, křížkové stehy apod.)

Na nákresu vpravo je schematicky znázorněn obsah běžně používaného počítačového programu (Tatami je vyplňovací vzor, jehož stehy jsou sestaveny v pravidelných vodorovných, kolmých nebo diagonálních řadách).[6][7]

  1. Koll: Sarah's Hand Embroidery Tutorials-Hand Embroidery Stitches for Everyone, Juby Aleyas Koll and Roxy Mathew Koll 2019, ISBN 978-93-5361-592-5
  2. Stickerei Stich [online]. The Free Dictionary, 2019 datum přístupu = 2019-09-07. Dostupné online. (německy) 
  3. Sewing order for basic elements in embroidery [online]. IFI Claims, 2007-08-21 datum přístupu = 2019-09-07. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Young: The Complete Idiot's Guide to Needlework, Penguin 2000, ISBN 9781101199114
  5. Vyšívací stehy [online]. IRP, 2019 datum přístupu = 2019-09-07. Dostupné online. 
  6. Embroidery stitch type [online]. Edutech WIKI, 2018-10-17 datum přístupu = 2019-09-07. Dostupné online. (anglicky) 
  7. The analysis of machine embroidery stitches [online]. East-Ukrainian National University, 2014-06-06 datum přístupu = 2019-09-07. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]