Uranius Tholus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Uranius Tholus
Ceraunius Tholus (dolní) spolu s Uranius Tholus (horní)
Ceraunius Tholus (dolní) spolu s Uranius Tholus (horní)
Poloha26.2N × 97.7W
Útvarkupovitá hora
Výška3 km nad okolní pláně
Rozměr63 km

Uranius Tholus je kupovitá hora vzniklá sopečnou činností na povrchu Marsu, která se nachází na severní polokouli v severní části oblasti Tharsis západně od sopky Uranius Patera, severně od další sopky Ceraunius Tholus, východně od zlomového systému Tractus Fossae a Tractus Catena táhnoucího se v jiho-severním směru. Na severu se pak nachází rozmezí mezi oblastí Tempe Terra a lávových plání spojených se vznikem staré štítové sopky Alba Patera. Jedná se o nejmenší sopku sopečné skupiny Uranius.

Kužel sopky ukazuje jasné dva impaktní krátery, které vznikly v minulosti. Při srovnání počtu kráterů se sopkou Olympus Mons vychází, že Uranius Tholus je starší sopka.[1] Jeden impaktní kráter s částečně překrytým okrajem lávou v severní oblasti a další tři krátery se nacházejí západně od kužele sopky. Předpokládá se, že samotná sopka vznikla přibližně před 3 miliardami let (spodní hesperian).[2] Sopka vznikla ve starší tektonicky aktivní oblasti, když následně došlo k překrytí okolních plání novým vulkanickým materiálem. Sopečný kužel v současnosti vystupuje přibližně 3 km nad okolní pláně[1] (jiný zdroj uvádí 4 km).[3]

Podobně jako další sopky v oblasti (Uranius Patera, Ceraunius Tholus) je Uranius Tholus interpretována jako štítová sopka vznikla efuzivním vulkanismem lávy s nízkou viskozitou (pravděpodobně bazalt), která byla mobilní, což umožnilo značné rozprostření do okolí. Uranius Tholus současně také ukazuje doklady o pyroklastických erupcích, které byly následně překryty efuzivním materiálem. Vrchol sopky ukazuje struktury typické pro erozi způsobenou tekoucí vodou.[4] Svahy sopky nepřesahují sklon 6 až 12°.[3] Odhadované množství materiálu, které tvoří základnu sopky, je 3×103 km3 lávy. Sopečná činnost trvala nejspíše 27 000 let.[3]

Na vrcholku se nachází sopečná kaldera o rozměru 22 × 19 km.[3] Pojmenována byla v roce 1973[5] po řeckém bohu nebes - Uranosovi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b lpi.usra.edu - 12. Uranius Tholus (26°N,98°W) [online]. [cit. 2007-12-25]. Dostupné online. 
  2. volcano.und.edu - Uranius Tholus [online]. [cit. 2007-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-06-29. 
  3. a b c d GEOLOGY OF URANIUS THOLUS, MARS. J. B. Plescia, U. S. Geological Survey, 2255 N. Gemini Drive, Flagstaff, AZ 86001. [online]. [cit. 2007-12-25]. Dostupné online. 
  4. Geology of the Uranius Group Volcanic Constructs: Uranius Patera, Ceraunius Tholus, and Uranius Tholus [online]. [cit. 2007-12-25]. Dostupné online. 
  5. Google maps, Mars - Uranius Tholus [online]. [cit. 2007-09-07]. Tholus Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]