Přeskočit na obsah

Univerzita Camerino

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Univerzita Camerino
Università degli Studi di Camerino
latinsky Universitas Camerinensis
Logo univerzity
Logo
Vévodský palác (Palazzo Ducale) v Camerinu, sídlo rektorátu univerzity a právnické fakulty
Vévodský palác (Palazzo Ducale) v Camerinu, sídlo rektorátu univerzity a právnické fakulty
ZkratkaUNICAM
Rok založení1336
Typ školystátní univerzita
Vedení
RektorFlavio Corradini
Počty akademiků (k roku 2011)
Studentů celkem10 000
Další informace
SídloCamerino
Zeměpisné souřadnice
http://www.unicam.it/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Univerzita Camerino (italsky Università degli Studi di Camerino, zkráceně UNICAM, latinsky Universitas Camerinensis), založená roku 1336 za pontifikátu papeže Benedikta XII. jako studium generale, se nachází ve střední Itálii ve starobylém městě Camerino v provincii Macerata (region Marche).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší historie[editovat | editovat zdroj]

Camerino bylo centrem vzdělávání již kolem roku 1200, přičemž se zde nabízelo studium lékařských, právních a literárních věd. Italský středověký spisovatel a právník Cino da Pistoia, který v letech 1319 – 1321 pobýval v oblasti Marche, ve svém díle hovoří o hojnosti právnických škol v tomto regionu.[1]

Univerzitní město[editovat | editovat zdroj]

Logo univerzity s datem jejího založení

Na základě žádosti camerinského vládce Gentile II. da Varano papež Řehoř XI. vydal 29. ledna 1377 (necelé dva týdny poté, kdy přesunul papežské sídlo z Avignonu zpět do Říma ) bulu, v níž je stanoveno, že bakalářské, magisterské a doktorské tituly z univerzity v Camerinu, přiznané z moci papeže, mají být uznávány v celém křesťanském světě.[1] Camerino se na základě tohoto rozhodnutí stalo oficiálně univerzitním městem. Camerinští studenti byli osvobozeni ode všech poplatků a daní a nesmělo být proti nim nic podniknuto v případě, že by propuklo nepřátelství mezi Camerinem a jejich rodnými městy. Studenti (i se svými služebníky a doprovodem) měli neomezené právo svobodně vstupovat do města, žít v něm a taktéž jej kdykoli opouštět.

Nový věk[editovat | editovat zdroj]

V roce 1727 vydal papež Benedikt XIII. bulu „Liberalium disciplinarum“, na základě které byla reformována camerinská univerzita, nyní nazvaná Universitas Studii Generalis. Tato univerzita měla čtyři fakulty: teologickou, právnickou, matematickou a lékařskou (na níž bylo možno získat titul doktora medicíny i doktora filozofie). V roce 1753 císař František I. Lotrinský potvrdil, že tituly z camerinské univerzity musí být uznávány v celé Svaté říši římské a zároveň spojil úřad rektora univerzity v Camerinu s udělením titulu hraběte.[1] Vyučování na univerzitě bylo přerušeno pouze v době napoleonských válek. Po jejich skončení byl na základě dekretu papeže Pia VII. z 30. 9. 1816 chod univerzity prozatímně obnoven. Trvalé obnovení univerzity bylo potvrzeno bulou papeže Lva XII. „Quod Divina Sapientia“ v roce 1824.

V roce 1870, po sjednocení Itálie, univerzita v Camerinu byla prohlášena „svobodnou univerzitou“. Od roku 1958 je Univerzita Camerino oficiálně státní univerzitou.

Fakulty a studenti[editovat | editovat zdroj]

Univerzita Camerino se děli na pět fakult:

  • Právnická fakulta – se sídlem v Camerinu
  • Přírodní vědy a technika – se sídlem v Camerinu a Ascoli Picenu (obor nutriční biologie má sídlo v San Benedettu del Tronto)
  • Fakulta architektury a designu – se sídlem v Ascoli Picenu (součástí studijního programu jsou též restaurátorské obory)
  • Farmacie – se sídlem v Camerinu
  • Biologie a veterinární medicína – se sídlem v Camerinu a Matelice[2]
Plánek u vstupu do areálu vysokoškolských kolejí

Součástí univerzity jsou vysokoškolské koleje, menza, sportovní areály, knihovny, muzea a botanické zahrady.

Počet studentů ve všech oborech a studijních programech dosahuje 10 000.[3] V Camerinu studují nejen italští studenti, ale i početná komunita studentů zahraničních. Do Camerina přicházejí jak studenti z evropských zemí na základě vzdělávacího programu Evropské unie Erasmus, tak i z dalších světadílů v rámci jiných projektů či programů. Camerino je jediným městem v Itálii, kde počet studentů převyšuje počet místních obyvatel – na 100 obyvatel připadá zhruba 140 studentů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c History & Heritage University of Camerino: 7 centuries of history [online]. Camerino: University of Camerino [cit. 2016-11-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. University Schools [online]. Camerino: University of Camerino [cit. 2016-11-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Università di Camerino [online]. München: Universität der Bundeswehr [cit. 2016-11-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-03. (německy) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]