Tyranny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tyranny
VývojářObsidian Entertainment [1]
VydavatelParadox Interactive [1]
DesignérBrian Heins [2]
PlatformyMicrosoft Windows, Mac OS, Linux [3]
Datum vydání10. listopad 2016 [3]
ŽánrRPG [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tyranny je izometrická RPG videohra.[3] Vyvinulo ji studio Obsidian Entertainment a vydala společnost Paradox Interactive dne 10. listopadu 2016.

Hra byla oficiálně lokalizována do 6 jazyků: angličtiny, francouzštiny, němčiny, španělštiny, polštiny a ruštiny.[4]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Hráč se ujímá role Fatebindera, služebníka svrchované vládkyně Kyros a jejího archóna Tunona.[3] Fatebinderovi byl svěřen úkol vyhlásit edikt, mocný magický zákon, nad rebelským údolím Vendrien's Well v nedávno obsazeném území zvaném Tiers. Na potlačení povstání byly vyslány obě Kyrosiny dobyvatelské armády – Disfavored (Zbaveni přízně) a Scarlet Chorus (Šarlatový chór) – avšak kvůli značné nevraživosti mezi nimi panující nebylo dosaženo pokroku. Proto výše zmíněný edikt magicky uzavřel údolí a dal všem přítomným 8 dní na to, aby byla dobyta povstalecká citadela, jinak všichni v údolí zemřou. Fatebinder se postavil do čela ofenzívy, pomohl oběma armádám vybojovat předpolí, avšak nakonec byl nucen určit pouze jednu armádu do čela finální ofenzívy. Druhá armáda však v nespokojenosti vyhlásí občanskou válku. Během těchto událostí se však také mohl tajně přidat na stranu rebelů. Citadela tedy buď padla či byla ubráněna (podle strany, na kterou se hráč přidá) a Fatebinder zrušil edikt. Stal se tak prvním v historii, který zároveň vyhlásil a ukončil jeden a ten samý edikt. Při tom se mu podařilo probudit magickou věž, kolem které byla citadela zbudována a nárokovat si ji pro sebe.

V Tiers se rozpoutá občanská válka mezi Disfavored (Zbaveni přízně), Scarlet Chorus (Šarlatový chór) a rebely. Hráč se může postavit na stranu jedné z armád a pomoci jí získat a pacifikovat území bývalých království v Tiers. Při tom se třikrát naskytne příležitost ukončit další tři Kyrosiny edikty a zabrat další čtyři magické věže. Když jedna strana získá výrazně navrch, vydá se armáda tísněné strany přímo proti Fatebinderově základně ve Vendrien's Well. Fatebinder se přesile nemůže postavit, s pomocí magické síly věže však vyhlásí svůj vlastní edikt a nepřítele zažene. Tím však zcela změní rozložení sil, neboť právě schopnost vydávat edikty patřila dosud pouze Kyros. Kyros vyhlásí Fatebindera nových archónem a vydá příkaz, aby z archónů přítomných v Tiers jakýmkoliv způsobem (zabitím či podrobením ostatních) získal vládu pouze jeden. Vyšle také proti Tiers armádu vedenou archónem Pox. Fatebinderovi se povede stát se vládcem Tiers a odvrátit hrozbu Poxiny invaze tím, že vyhlásí edikt proti Kyrosině panství. Tímto aktem otevřené vzpoury končí Kyrosina tyranie nad Tiers a také celá hra.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Hráč může ovládat skupinu čtyř postav. Souboje lze kdykoliv zapauzovat a rozdat svým postavám nové rozkazy.[2] Vylepšování jednotlivých dovedností postav neprobíhá za pomocí přerozdělování bodů po zlepšení postavy o úroveň výše, ale jejich používáním.[2] Systém magie funguje odlišně od podobných her. Hráč si kouzla sám vytváří.[2] Nejprve si vybere základ kouzla (ohnivé, mrazivé, bleskové, léčivé, iluzi atd.), poté jeho účinek (na dotyk, na dálku, v linii, v kuželu, na ploše, na zbraň) a následně může v třetí fázi vylepšit jeho statistiky (sílu, dosah, rychlost obnovy, přesnost atd.).

Systém reputace nehraje roli jen při rozhovorech s NPC, ale také poskytuje nové schopnosti.[2]

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Hra byla oznámena v březnu 2016.[1]

Postavy[editovat | editovat zdroj]

 • Kyros, svrchovaná vládkyně Terratusu, mocná magická bytost, která pomocí ediktů dobyla celý známý svět.
 • Fatebinder, služebník archóna Tunona vyslaný do Tiers, aby vyhlásil Kyrosin edikt a zjednal pořádek mezi soupeřícími armádami Disfavored (Zbaveni přízně) a Scarlet Chorus (Šarlatový chór).

Společníci[editovat | editovat zdroj]

 • Verse, členka Scarlet Chorus (Šarlatový chór) v hodnosti elitní Scarlet Fury (šarlatová fúrie), poloviční Barikova sestra
 • Barik, voják Disfavored (Zbaveni přízně), poloviční Versin bratr, během vyhlášení ediktu bouře zataven do svého brnění
 • Landry, mudrc
 • Eb, čarodějka, poslední člen školy Tidecasters (Přílivoví mágové)
 • Kills-In-Shadow (Zabíjí ve stínu), beastwoman (zvířecí žena)
 • Sirin, archón písně

Archóni[editovat | editovat zdroj]

 • Graven Ashe, archón války, velitel Disfavored (Zbaveni přízně)
 • Voices of Nerat (Neratovy hlasy), archón tajemství, velitel Scarlet Chorus (Šarlatový chór)
 • Tunon the Adjudicator (Tunon Soudce), archón spravedlnosti
 • Bleden Mark, archón stínů, Kyrosin popravčí, podřízený Tunonovi
 • Cairn, archón kamene, podřízený Gravenu Asheovi, povstal proti Kyros a byl sražen ediktem kamene
 • Pox, archón nemocí a nákazy
 • Sirin, archón písně

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Dne 7. září 2017 vyšlo ke hře stahovatelné rozšíření s názvem Bastard’s Wound, které do hry přidalo novou lokaci.[5]

Přijetí a prodeje[editovat | editovat zdroj]

Vojta Dřevíkovský na webu Hrej.cz ohodnotil Tyranny maximálním hodnocením 5/5.[6] Ondřej Zeman ve své recenzi na webu Zing.cz udělil hodnocení 9/10 a hru hodnotil slovy: „Tyranny je velmi vydařené RPG, které hráčům nabízí neotřelý příběh, povedený vývoj postav, pestrou škálu atmosférických lokací, pohotově reagující AI a osobitý audiovizuál. Kritizovat je na tomto celku možné jen problematický pohyb postav, který vám dokáže nejednou pořádně zavařit. Zbytek prvků je na velmi vysoké úrovni.”[7] Aleš Smutný na webu Games.cz dal hře 8 bodů z 10: „Vynikající příběhové RPG, které exceluje scénářem, temným podáním světa a odmítnutím tradičních prvků herní fantastiky.“[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d PRINC, Zdeněk. Paradox oznamuje nové RPG Tyranny [online]. Hrej.cz, 2016-03-16 [cit. 2016-11-25]. Dostupné online. 
 2. a b c d e KONFRŠT, Honza. Video odhaluje principy RPG Tyranny [online]. Hrej.cz, 2016-11-06 [cit. 2016-11-25]. Dostupné online. 
 3. a b c d KONFRŠT, Honza. Temné RPG Tyranny vyjde již v listopadu [online]. Hrej.cz, 2016-10-14 [cit. 2016-11-25]. Dostupné online. 
 4. Tyranny [online]. Steam [cit. 2016-11-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. DŘEVÍKOVSKÝ, Vojta. Tyranny: Bastard’s Wound [online]. Hrej.cz, 2017-10-02 [cit. 2017-10-09]. Dostupné online. 
 6. DŘEVÍKOVSKÝ, Vojta. Tyranny [online]. Hrej.cz, 2016-12-19 [cit. 2016-12-27]. Dostupné online. 
 7. ZEMAN, Ondřej. Tyranny – hrdinové ve službách tyrana [online]. Zing.cz, 2016-11-10 [cit. 2016-11-25]. Dostupné online. 
 8. SMUTNÝ, Aleš. Tyranny - recenze [online]. Games.cz, 2016-11-30 [cit. 2016-12-02]. Dostupné online.