Tomáš Janík
Prof. PhDr. Tomáš Janík, Ph.D., M. Ed. | |
---|---|
Narození | 27. ledna 1977 (47 let) Hustopeče |
Povolání | pedagog |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Tomáš Janík (* 27. ledna 1977 Hustopeče) je český pedagog. Předmětem jeho odborného zájmu je problematika učitelské přípravy a profesionalizace (pedeutologie), kurikula a jeho proměn (kurikulární studia) a školního vyučování a učení (transdisciplinární didaktika). Metodologicky se profiluje v oblasti výzkumu založeného na analýze videozáznamu.
Život
[editovat | editovat zdroj]Vystudoval magisterské studium na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity (obor učitelství pro 1. stupeň ZŠ). Od roku 2007 vede Institut výzkumu školního vzdělávání pedagogické fakulty Masarykovy univerzity (dříve Centrum pedagogického výzkumu). V letech 2009–2011 souběžně působil ve Výzkumném ústavu pedagogickém v Praze, kde vedl výzkum kurikulární reformy. V roce 2018 byl jmenován profesorem pro obor Pedagogika.[1] Od roku 2015 působí jako proděkan Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity a od roku 2019 jako statutární zástupce děkana.
Výzkum kurikulární reformy
[editovat | editovat zdroj]Cílem plošného výzkumu Kvalitní škola bylo vyhodnotit úspěšnost kurikulární reformy na gymnáziích. Na výzkumu spolupracoval Výzkumný ústav pedagogický v Praze (VÚP, od 1. 7. 2011 součástí Národního ústavu pro vzdělávání) s Institutem výzkumu školního vzdělávání Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Výsledky jednotlivých fází výzkumu jsou shrnuty v následujících publikacích:
- Kurikulární reforma na gymnáziích v rozhovorech s koordinátory pilotních a partnerských škol - metodický postup a výsledky první etapy výzkumu.
- Kurikulární reforma na gymnáziích: výsledky dotazníkového šetření - výsledky druhé etapy výzkumu.
- Kurikulární reforma na gymnáziích: případové studie tvorby kurikula - výsledky třetí etapy výzkumu.
- Kurikulární reforma na gymnáziích: od virtuálních hospitací k videostudiím - výzkumná zpráva představuje videostudie jako jeden z možných hospitačních nástrojů založený na videozáznamech vyučovacích hodin; na příkladech videozáznamů 3 vyučovacích hodin z gymnázií jsou zde ve vztahu ke klíčovým kompetencím analyzovány vybrané výukové situace.
- Kvalita školy a kurikula: od expertního šetření ke standardu kvality - výsledky expertního šetření kvality školy a kurikula, které proběhlo mezi učiteli a řediteli gymnázií v červnu a v červenci 2011.
Členství ve vědeckých a oborových radách
[editovat | editovat zdroj]Je členem Vědecké rady Univerzity Karlovy a dále vědeckých rad PedF UK, PdF MU, PdF JČU a ŠPÚ Bratislava. Působí v oborových radách/komisích doktorských studijních programů/oborů Pedagogika, Didaktika cizích jazyků (PdF MU), Pedagogika (PdF UP), Pedagogika (SAV Bratislava), Obecné otázky matematiky (PřF MU), Obecné otázky fyziky (PřF MU), Didaktika fyziky a obecné otázky fyziky (MFF UK) a Školská pedagogika (PdF TU v Trnavě).
Členství v redakcích a redakčních radách časopisů
[editovat | editovat zdroj]V letech 2006-2014 byl vedoucím redaktorem časopisu Pedagogická orientace. Aktuálně je členem redakčních rad časopisů Pedagogická orientace, Orbis scholae a Journal of Pedagogy Archivováno 23. 5. 2013 na Wayback Machine..
Členství v odborných organizacích
[editovat | editovat zdroj]Působí ve výboru České pedagogické společnosti, je členem České asociace pedagogického výzkumu a Österreichische Gesellschaft für Forschung und Entwicklung im Bildungswesen.
Pedagogická encyklopedie
[editovat | editovat zdroj]Jako vědecký konzultant přispěl ke vzniku Pedagogické encyklopedie (Praha: Portál, 2009, – 936 stran).
Vybrané publikace
[editovat | editovat zdroj]- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Tomáš Janík
- Janík, T. (2013). Od reformy kurikula k produktivní kultuře vyučování a učení. Pedagogická orientace, 23(5), 634–663.
- Janík, T. (2012). Kvalita výuky: vymezení pojmu a způsobu jeho užívání. Pedagogika, 65(3), 244–261.
- Janík, T., Najvar, P., Najvarová, V., Trna, J., & Novák, P. (2012). Opportunities to Learn in Physics Instruction in the Czech Republic: Findings of the IRSE Video Study. Archivováno 22. 9. 2020 na Wayback Machine. The New Educational Review, 28(2), 102–114.
- Janík, T., Knecht, P., Najvar, P., Píšová, M., & Slavík, J. (2011). Kurikulární reforma na gymnáziích: výzkumná zjištění a doporučení. Pedagogická orientace, 21(4), 375–415.
- Janík, T., Knecht, P., Kubiatko, M., Pavlas, T., Slavík, J., Solnička, D., & Vlček, P. (2011). Kvalita školy a kurikula: od expertního šetření ke standardu kvality. Praha: NÚV.
- Janík, T. (2010). Stav a výhledy českého pedagogického výzkumu. Pedagogická orientace, 20(2), 5–22.
- Janík, T. (2009). Didaktické znalosti obsahu a jejich význam pro oborové didaktiky, tvorbu kurikula a učitelské vzdělávání. Brno: Paido.
- Janík, T., Maňák, J., & Knecht, P. (2009). Cíle a obsahy školního vzdělávání a metodologie jejich utváření. Brno: Paido.
- Janík, T., Slavík, J. (2009). Obsah, subjekt a intersubjektivita v oborových didaktikách. Pedagogika, 59(2), 116–135.
- Janík, T., Janíková, M., Najvar, P., & Najvarová, V. (2008). Ziele und Zielorientierung im Physikunterricht: Einblicke in die Überzeugungen von tschechischen Physiklehrern.[nedostupný zdroj] Zeitschrift für Didaktik der Naturwissenschaften, 14(1), 201–217.
- Janík, T. (2004). Význam Shulmanovy teorie pedagogických znalostí pro oborové didaktiky a pro vzdělávání učitelů. Pedagogika, 54(3), 243–250.
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Jmenovací dekrety převzalo šedesát nových profesorů, MŠMT ČR. www.msmt.cz [online]. [cit. 2022-07-15]. Dostupné online.