Tomanovská dolina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tomanovská dolina
Dolina Tomanowa Liptowska a1.jpg

Nadřazená jednotka Západní Tatry

Světadíl Evropa
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Tomanovská dolina
Tomanovská dolina
Povodí Váh
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tomanovská dolina, někdy také Tomanova dolina (polsky Dolina Tomanowa Liptowska) je údolí ve slovenských Západních Tatrách. Odbočuje z Tiché doliny směrem na západ. Její ústí je ve výšce cca 1 200 m n. m. a závěr v cca 1 700 m n. m. v Tomanovském sedle, které údolí odděluje od polského údolí Dolina Tomanowa (Tomanovské údolí).

Protéká jí Tomanovský potok, který spadá do Tiché doliny Tomanovským vodopádem. V jejím závěru se nacházejí tři jezera Nižné, Malé a Vyšné Tomanovské pleso.

Údolí není turisticky přístupné.

V oblasti Tomanovské doliny byly nalezeny ve svrchnotriasových horninách tatrické obalové série otisky stop dinosaurů.[1] Dosud jde o jediné pozůstatky po životě dinosaurů na území Slovenska.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tomanovská dolina na slovenské Wikipedii.

  1. NIEDŹWIEDZKI, G. A Late Triassic dinosaur−dominated ichnofauna from the Tomanová Formation of the Tatra Mountains, Central Europe [online]. 2011. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Michalík, J., Plenderová, E., Sýkora, M., 1976, To the stratigraphic and paleogeographic position of the Tomanová−Formation in the Upper−most Triassic of the West Carpathians. Geologický Zborník, Geologica Carpathica, 27, s. 299–318

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]