Tieto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tieto Oyj
Logo
Logo
Základní údaje
Právní forma akciová společnost ve Finsku
Datum založení 1968
Sídlo Helsinky, Finsko
Adresa sídla Helsinky, FI-004 41, Finsko
Klíčoví lidé Markku Pohjola, Kimmo Alkio
Charakteristika firmy
Rozsah působení celosvětově
Oblast činnosti IT služby
Zaměstnanci 13 083 FTE (konec 2015)
Identifikátory
Oficiální web http://www.tieto.com
ISIN FI0009000277
LEI 549300EW2KM4KROKQV31
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tieto je největší severoevropský dodavatel IT služeb poskytující komplexní služby v oblasti IT pro soukromý i veřejný sektor a služby pro vývoj produktů v oblasti komunikací a moderních technologií. Společnost sídlí v Helsinkách. V roce 2016 měla společnost čisté tržby 1,7 miliard eur a cca 15 000 zaměstnanců. Její akcie jsou obchodovány na burze NASDAQ OMX v Helsinkách a Stockholmu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie Tieto korporace sahá do roku 1968. Tehdy firma nesla název Tietotehdas Oy. V roce 1999, kdy se spojila finská společnost Tieto a švédská společnost Enator, došlo ke změně jména na TietoEnator a v roce 2010 opět na Tieto. Společnost neukončila své působení ve Švédsku, ale změna souvisí s novou strategií společnosti a má signalizovat zjednodušení.

Tieto ve světě[editovat | editovat zdroj]

Společnost Tieto působí v téměř 20 zemích světa a své služby poskytuje ve vybraných odvětvích zákazníkům na celém světě. Hlavními trhy jsou země severní Evropy. Strategickým cílem společnosti Tieto je expandovat na trhy, kde má potenciál stát se jedním ze tří nejvýznamnějších dodavatelů IT služeb. Tieto oznámilo na konci roku 2019 spojení se společností EVRY která má stejně jako Tieto významný podíl na skandinávských trzích v oblasti digiálních služeb. Tak vznikne nová společnost TietoEVRY, která bude mít po spojení v různých zemích světa celkem 24 tisíc zaměstnanců a celkové příjmy v objemu tři miliardy eur. [1]

Tieto v Česku[editovat | editovat zdroj]

Tieto Czech, jako první softwarové centrum Tieto korporace, svou činnost zahájilo v roce 2004. Ostravské sídlo mělo tehdy 54 zaměstnanců. Další pobočky se nacházejí v Brně, Českých Budějovicích, Plzni a Praze. Každým rokem rostl počet zaměstnanců geometrickou řadou a v roce 2017 je Tieto Czech s více než 2 000 zaměstnanci největším zaměstnavatelem v oblasti IT v Moravskoslezském kraji a patří mezi největší IT společnosti v České republice. Tieto ročně přijímá desítky až stovky absolventů nejen z Ostravska, Zlínska a Brněnska, ale také z Polska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ALI. Tieto a EVRY se díky spojení stanou severským digitálním lídrem [online]. 2020. Dostupné online.