Tieto

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tieto Oyj
Logo
Právní forma akciová společnost ve Finsku
Založeno 1968
Sídlo Helsinky, Finsko
Klíčoví lidé Markku Pohjola, Kimmo Alkio
Rozsah působení celosvětově
Oblast činnosti IT služby
Zaměstnanci 13 083 FTE (konec 2015)
Oficiální web http://www.tieto.com
ISIN FI0009000277
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tieto je největší severoevropský dodavatel IT služeb poskytující komplexní služby v oblasti IT pro soukromý i veřejný sektor a služby pro vývoj produktů v oblasti komunikací a moderních technologií. Společnost sídlí v Helsinkách. V roce 2016 měla společnost čisté tržby 1,7 miliard eur a cca 15 000 zaměstnanců. Její akcie jsou obchodovány na burze NASDAQ OMX v Helsinkách a Stockholmu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie Tieto korporace sahá do roku 1968. Tehdy firma nesla název Tietotehdas Oy. V roce 1999, kdy se spojila finská společnost Tieto a švédská společnost Enator, došlo ke změně jména na TietoEnator a v roce 2010 opět na Tieto. Společnost neukončila své působení ve Švédsku, ale změna souvisí s novou strategií společnosti a má signalizovat zjednodušení.

Tieto ve světě[editovat | editovat zdroj]

Společnost Tieto působí v téměř 20 zemích světa a své služby poskytuje ve vybraných odvětvích zákazníkům na celém světě. Hlavními trhy jsou země severní Evropy. Strategickým cílem společnosti Tieto je expandovat na trhy, kde má potenciál stát se jedním ze tří nejvýznamnějších dodavatelů IT služeb.

Tieto v Česku[editovat | editovat zdroj]

Tieto Czech, jako první softwarové centrum Tieto korporace, svou činnost zahájilo v roce 2004. Ostravské sídlo mělo tehdy 54 zaměstnanců. Další pobočky se nacházejí v Brně, Českých Budějovicích, Plzni a Praze. Každým rokem rostl počet zaměstnanců geometrickou řadou a v roce 2017 je Tieto Czech s více než 2 000 zaměstnanci největším zaměstnavatelem v oblasti IT v Moravskoslezském kraji a patří mezi největší IT společnosti v České republice. Tieto ročně přijímá desítky až stovky absolventů nejen z Ostravska, Zlínska a Brněnska, ale také z Polska.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]