Přeskočit na obsah

Thomas Stearns Eliot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Upravit - biografie

Soubor:Tseliot.jpg
Thomas Stearns Eliot

Šablona:Nobelova cena Thomas Stearns Eliot (26. září 18884. únor 1965) byl americký básník, esejista a dramatik dlouhá léta žijící ve Velké Británii, nositel Nobelovy ceny za literaturu.

První významné básně jako je Love song of J. Alfred Prufrock nebo Portrait of a Lady ukazují na unikátní způsob práce s jazykem, který je současně velmi tradiční (navazující na francouzské symbolisty, to nejlepší z britské tradice – ať už romantické či alžbětinské) a velmi moderní. Pojetím reality a duchovního života v monologu či kaleidoskopickém kubistickém střídání různých hlasů je řazen jednak k modernistům, jednak ke Ztracené generaci.

Jeho nejznámější básnická skladba – The Waste Land (Pustá země, Pustina, v pofidérních překladech také jako Zpustlá země) je složitou výpovědí o době mezi válkami a reakcí na první světovou válku. Osobní se mísí s obecným, propracované pasáže s pitoreskními, rýmy s volným veršem (který převažuje). Na básni se podílel (krácení a opravy) Ezra Pound, Eliotův přítel.

Pozdní práce, zejména pak Four Quartets rozvíjejí Eliotovu poetiku směrem k velmi zvláštnímu mixu realismu a metafyzična. Přesné obrazy a velmi propracovaný způsob práce s čtenářovou myslí znamená velký důraz na čtenářovu pozornost a inteligenci. Básně nejsou jednoduché, vrstvy se přelévají, doplňují. Jeho příklon ke křesťanství je patrný v celém díle.

Do češtiny byl Eliot několikrát překládán, tu s většími (Hilský, snaživý Kolář), tu s menšími (Hron) úspěchy. Problémem při překladech je složitost myšlení v originálním jazyce. Prolnutí myšlení a jazyka je tak těsné, že jej nelze napodobit a české překlady jsou z valné části spíše téměř parodické.