Tesla (český elektrotechnický podnik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vitráž Tesla Radio v Pasáži Světozor v Praze
Tesla MHB 8080 (= Intel i8080).

TESLA byl československý koncernový podnik, vyrábějící elektrotechnické a elektronické přístroje a součástky pro profesionální, amatérské i vojenské využití.

Historie

Podnik byl založen k 10. srpnu 1946 a vznikl zestátněním a spojením 16 původně samostatných firem - šlo buď o československé podniky, nebo častěji o pobočky zahraničních koncernů:

  • Always, Praha
  • Elektra, Praha - založena v roce 1921, v letech 19321945 byla součástí koncernu Philips
  • Elektrotechna, Praha
  • Metallix-Roentgen, Praha
  • Mikrofona, Strašnice
  • Modrý bod - IDEAL Radio - srovnej s německým názvem Blaupunkt
  • Phillips
  • Prchal-Ericsson
  • Radiolelektra, Praha
  • Radiotechna
  • Siemens-Halske
  • Siemens-Radio, Bratislava
  • Telefunken
  • Telegrafia
  • Triotron, Praha
  • Tungsram, Bratislava

Název TESLA a ochranná známka

Název TESLA byl původně (a oficiálně) inspirován jménem slavného srbského elektrotechnika Nikoly Tesly (10. 7. 1856 - 7. 1. 1943).

Takto o založení podniku oficiálně referoval časopis Radioamatér v říjnu 1946: Národní podnik TESLA byl ustaven 10. srpna v továrně Mikrofona ve Strašnicích za účasti jugoslávského ministra Zlatariče Branka, ministra průmyslu Makedonie Vasiljeva Georgije, min. průmyslu B. Laušmana, zástupců vlády, institucí a vysokých škol. (...) Pojmenování podniku po geniálním slovanském technikovi dokumentuje snahu po sblížení a spolupráci mezi všemi slovanskými národy. Úkolem znárodněného průmyslu je rychle překonat poválečné potíže a zchudnutí, vytvořit sociálně zdravé a plodné práci prospěšné prostředí. Poté prohlásil ministr národní podnik TESLA za ustavený. (...) Ředitel národního podniku TESLA Ing. dr. K. Elicer uvedl výrobní plán ve dvouletém budovatelském plánu: podle něho se vyrobí 300000 přijímačů, 3400000 elektronek, 140000 telefonních přístrojů, 100000 automatických telefonních přípojek atd.[1]

Protože však v padesátých letech došlo k ideovému rozkolu "zemí socialistického tábora" a tehdejší Jugoslávie se stala neoblíbenou, nebylo vhodné srbské jméno připomínat a proto bylo vymyšleno, že TESLA je ve skutečnosti zkratkou TEchnika SLAboproudá. Vlivem postupného zaostávání za světovými výrobci se pak zejména v 80. letech začalo objevovat i výsměšné vysvětlení zkratky jako TEchnicky SLAbší.


Závody

Za socialismu byla Tesla státně-monopolním výrobcem televizorů, radiopřijímačů, vysílacích zařízení, ale i žárovek a elektrotechnických součástek. Její výrobky byly určeny nejen pro všechny socialistické státy v rámci RVHP, ale i pro další tehdy přátelské rozvojové země (Egypt, Sýrie aj.).


Podnik měl velké množství závodů - jen v Praze to byly Tesla Karlín, Tesla Vršovice, Tesla Strašnice (televizory a vysílací technika), Tesla Hloubětín a Tesla Holešovice (žárovky), v rámci dnešní ČR pak Tesla Liberec (magnetofony, technika požární signalizace), Tesla Kolín (radiopřijímače), Tesla Hradec Králové (komponenty), Tesla Pardubice (televizory, magnetofony a vysílací technika), Tesla Přelouč (magnetofony), Tesla Lanškroun (kondenzátory a tranzistory), Tesla Vrchlabí (elektronky, LED), Tesla Jihlava (automobilové součástky), Tesla Brno (zesilovače a ústředny), Tesla Litovel (gramofony, dálkové ovladače), Tesla Rožnov (elektronky, integrované obvody, televizory), Tesla Valašské Meziříčí (reproduktory), Metra Blansko (měřicí přístroje) a Metra Ústí nad Labem, nakonec ještě na Slovensku to byly Tesla Bratislava (radiopřijímače), Tesla Orava (televizory), Tesla Stropkov (telefony a ústředny) a Tesla Vráble (zesilovače). Do koncernu ještě patřil pražský Výzkumný ústav spojové techniky A. S. Popova.

V roce 1980 byla zrušena Tesla Praha jako generální ředitelství a vznikly čtyři samostatné koncerny: Tesla Rožnov (elektronické součástky), Tesla Karlín (investiční elektronika), Tesla Brno (měřící a laboratorní technika) a Tesla Bratislava (spotřební elektronika); všechny byly začleněny pod Federální ministerstvo elektrotechnického průmyslu (FMEP).

Současná Tesla

Po roce 1989 se jednotlivé části podniku osamostatnily. Z větší části pak zanikly, protože nebyly svojí kvalitou a zejména cenou schopny konkurence v novém prostředí. Někdy se však přeměnily na soukromé firmy s jiným názvem.


Jediným „přímým“ pokračovatelem je současná firma Tesla a.s., která vznikla z pobočky Tesla Hloubětín. Vyrábí především vysílací zařízení, vojenské mikrovlnné systémy, ale také některé zdravotnické přístroje nebo mobilní úpravny čisté vody. Závod v Mladé Vožici se zabývá strojírenskou výrobou (především dílenský nábytek). Celý podnik má přibližně 400 zaměstnanců.

Externí odkazy

  1. Oldradio.cz: Radioamatér 10/1946 - přepis Martina Hájka

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Tesla na Wikimedia Commons