Teplota barvy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Barevná teplota.

Teplota barvy je pojem subjektivního hodnocení pocitu z vnímané barvy či jejího odstínu, používaný v oblasti užitého umění, módy, psychologie apod. Nejedná se o veličinu.

Pro mnoho zrakových vjemů platí, že pocitová teplota barvy roste s barevnou teplotou vnímaného záření (je-li to světlo s přibližně planckovským spektrem, jako u tepelného záření černého tělesa; pro monochromatické světlo to vůbec platit nemusí, červené světlo má barevnou teplotu menší než modré, ale modrá barva je studenější než červená).

Pojem nelze zaměňovat s pojmem barevná teplota, což je oficiální a používaný název fyzikální veličiny, stanovený normami již ve 20. století. Má opravdu rozměr teploty a udává se zpravidla v kelvinech.[1] a jak je již řečeno výše, má např. pro záření blízké monochromatickému chování odlišné, než by se dalo očekávat podle pocitové teploty barvy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ŠINDELÁŘ, Václav; SMRŽ, Ladislav; BEŤÁK, Zdeněk. Nová soustava jednotek. 3.. vyd. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1981. 672 s. 14-539-81. 

Související články[editovat | editovat zdroj]