Teplica (přítok Bodvy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Teplica (přítok Bodvy)
Jasovský rybník na Teplici
Jasovský rybník na Teplici
Základní informace
Délka toku 4,9 km
Světadíl Evropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Košický kraj)
Úmoří, povodí
Bodva
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Teplica je potok v regionu Turňa, v západní části okresu Košice-okolí. Je to pravostranný přítok Bodvy, měří 4,9 km a je tokem V. řádu.

Pramen[editovat | editovat zdroj]

Pramení v Slovenském krasu, v podcelku Jasovská planina, jižně od kóty 495,8 m v lokalitě Teplický les, v nadmořské výšce přibližně 400 m n. m.

Popis toku[editovat | editovat zdroj]

Od pramene teče zpočátku víceméně východoseverovýchodním směrem, přičemž se vícenásobně vlní, následně se stáčí na východ a zleva přibírá tři přítoky zpod masivu Šugov. Dále přibírá levostranný přítok z JZ svahu Šugova (487,6 m n. m.), u hájovny Teplica z téže strany přítok z lokality Živánka a koryto se stáčí na východoseverovýchod. Opět zleva pak přibírá přítok z JV svahu Šugova, napájí nejprve dva malé rybníky, pak i větší Jasovský rybník, zleva přibírá vedlejší rameno Bodvy a protéká vedle areálu autokempu na levém břehu. Nakonec se stáčí jihovýchodním směrem, vtéká do Košické kotliny, do podcelku Medzevská pahorkatina, a jižně od centra obce Jasov (přímo pod vrchem (350,1 m n. m.), na kterém stojí ruiny Jasovského hradu) ústí v nadmořské výšce cca 254 m n. m. do Bodvy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Teplica (prítok Bodvy) na slovenské Wikipedii.