Temný oheň

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Temný oheň
Autor C. J. Sansom
Původní název Dark Fire
Překladatel Antonín Otáhal
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Žánry detektivka
Vydavatel BB art (ČR)
Datum vydání 2004
Česky vydáno 2009
Počet stran 472
ISBN 978-80-7381-664-3
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Temný oheň (anglicky Dark Fire) je kniha britského spisovatele C. J. Sansoma, která vyšla v roce 2004.

V pořadí druhá kniha s právníkem Matthew Shardlakem.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

Druhý příběh z tudorovské Anglie v létě roku 1540, které bylo nejteplejší v 16. století, se odehrává v Londýně. Matthew Shardlake si založil soukromou advokátní praxi a snaží se být z dohledu Thomase Cromwella. Tentokrát vyšetřuje obžalování mladé dívky z vraždy, ale vysoké politice se zcela nevyhne, díky jeho pověsti a důkladného vyšetřování si jej Cromwell opět povolá. V jednom ze zrušených klášterů se nalezl návod na starou, ale velice účinnou zbraň, tzv. řecký oheň. Případ se opět vyvíjí zcela překvapujícím způsobem a stopy sahají až do vysokých politických kruhů.

Kniha zobrazuje napínavé čtení a vystihuje ducha doby, plné náboženských sporů, touhy po moci a penězích a život vrstev anglické společnosti na přelomu středověku a novověku.

Skutečnosti[editovat | editovat zdroj]

Řecký oheň (též byzantinský oheň či tekutý oheň) byla zbraň používaná Byzantinci. Šlo o tekutou zápalnou směs, která hořela i ve styku s vodou (podle některých pramenů voda dokonce hoření podporovala). Předpokládá se, že ji vynalezl syrský uprchlík Kallinikos z Heliopole (Sýrie) někdy okolo roku 673. Byzantinci ji používali zejména v námořním boji.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]