Television (hudební skupina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Television
Základní informace
PůvodNew York City
Žánryprotopunk, new wave, art punk, post-punk
Aktivní roky19731978
19921993
20012019
VydavateléORK, Elektra, Capitol, ROIR
Příbuzná témataThe Neon Boys, The Heartbreakers, The Voidoids
OceněníMOJO Awards
Dřívější členové
Tom Verlaine
Billy Ficca
Richard Lloyd
Richard Hell
Fred Smith
Jimmy Rip
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Television byla americká protopunková[1] skupina, založená v roce 1973 v New York City.

Vznik a počátky[editovat | editovat zdroj]

Když spolu Američané Tom Verlaine a Richard Hell utíkali ze školy, tak zřejmě netušili, že z jejich přátelství a spolupráce vznikne jedna z nejsofistikovanějších kapel historie populární hudby.

V roce 1972 tedy můžeme pozorovat, jak k sobě Verlaine (kytara) & Hell (basa) přibírají bubeníka Billyho Ficcu a společně tvoří uskupení The Neon Boys. O rok později ale přichází do kapely posila v podobě druhého kytaristy Richard Lloyda a s ním i změna názvu na Television.

Kapela se zabydlela v newyorském klubu CBGB, kde se stala první rockovou kapelou, která tam vystupovala. Z klubu, který měl být zaměřen na country, se rychle stalo centrum známé jako srdce punkového hnutí.

Jenomže v roce 1975 se začaly vyhrocovat vztahy v kapele, a to především mezi Hellem a Verlainem, jejichž skladby tvořily páteř repertoáru kapely. Verlainovi vadilo, že se Hell na pódiu chová jako šílenec a jeho kousky zastiňují hudbu samotnou a Hell byl nespokojen s upřednostňováním Verlainových skladeb. Spory skončily Hellových odchodem a založením svého projektu The Heartbreakers ve kterém spojil síly s Johnny Thundersem a Jerry Nolanem, kteří téhož roku opustili The New York Dolls. Po rozpadu této kapely pokračoval Hell s názvem Richard Hell & The Voidoids.

Marquee Moon[editovat | editovat zdroj]

Na jeho místo v Television nastoupil Fred Smith (jedná se o jiného hudebníka, než byl kytarista Fred Smith ze skupiny MC5) a ještě v roce 1975 debutovala kapela se singlem Johnny's Litte Jewel. Ten málem způsobil další odchod, neboť Lloyd s ním vůbec nebyl spokojen a vážně zvažoval odchod. Nakonec si to ale rozmyslel a zůstal.

Regulérní deska s názvem Marquee Moon vplula na trh v roce 1977 a i přes nadšení kritiky se v USA její prodejnost rozhodně nepohybovala v závratných číslech. Naopak britské publikum desku poslalo na 28. místo hitparády. Television hudebně čerpali z odkazu kapel konce 60. let (The Stooges, Velvet Underground), ale byli podstatně lepší muzikanti a tudíž instrumentální stránka jejich skladeb byla zcela o něčem jiném. Charakteristickým znakem se stala vynikající souhra kytaristů Verlaina a Lloyda, jejichž party se navzájem prolínaly a proplétaly a určit, co je doprovod a co sólo, bylo často téměř nemožné.

Adventure a rozpad[editovat | editovat zdroj]

Další "televizní" počin se v obchodech s deskami objevil v roce 1978 a nesl název Adventure. Deska se sice v Británii dostala na 7. místo albového žebříčku, ale hudebně opustila syrovost debutu a materiál již rozhodně nebyl tak originální. Uvnitř kapely začalo opět docházet k uměleckým třenicím a když se k tomu ještě připojily problémy s drogami u Lloyda, tak bylo jasné, že kapelu čeká rozpad. Stalo se tak ještě roku 1978 a Veralain i Lloyd se vydali na sólové dráhy.

Reunion[editovat | editovat zdroj]

Reuniony se uskutečnily hned dva a první v roce 1992, kdy kapela dokonce vydala eponymní desku, ale po pár koncertech v roce 1993 se opět rozpadla. Podruhé došlo k obnovení kapely v roce 2001, přičemž od té doby Television příležitostně vystupovali až do května 2019, kdy odehráli krátké severoamerické turné. Lídr kapely Tom Verlaine zemřel v roce 2023, čímž zanikla možnost na další aktivity kapely.

Reference[editovat | editovat zdroj]