Telecentrická optická soustava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
1. Konvenční čočka
2. Objektiv telecentrický v předmětovém prostoru
3. Objektiv telecentrický v obrazovém prostoru
4. Oboustranně telecentrický objektiv

Telecentrická optická soustava je taková soustava čoček, jejíž vstupní nebo výstupní hlavní paprsky (rozuměj: paprsky procházející osou vstupní nebo výstupní pupily) jsou rovnoběžné. Jsou-li rovnoběžné vstupní paprsky, vytváří se ortografický pohled na předmět. Říkáme, že tehdy je vstupní pupila objektivu v nekonečnu. Nejjednodušší způsob, jak udělat telecentrický objektiv, je nastavit clonu na jeden z ohniskových bodů objektivu.

Objektivy telecentrické na straně pozorovaného předmětu se používají v systémech strojového vidění, protože zvětšení obrazu je nezávislé na vzdálenosti nebo poloze objektu v zorném poli. Pokud tedy nastavíme objektiv kolmo na pozorovaný obecný válec libovolné podstavy, vidíme velice zřetelně kolmý průmět válce. To má využití zejména při zkoumání vad tvaru výrobku. Pokud bychom použili jiný typ čoček, zmenšoval a rozostřoval by vzdálené nebo naopak blízké vady.

Výstupní pupila v nekonečnu učiní objektiv telecentrickým na obrazové straně. Takové objektivy se používají u obrazových snímačů, které netolerují široký rozsah úhlů dopadu. Například, trojitý CCD rozkladný hranol funguje nejlépe s telecentrickým objektivem. Mnoho digitálních obrazových senzorů vykazuje nejmenší barevné vady při použití telecentrických čoček.

Pokud jsou obě pupily objektivu v nekonečnu, je objektiv oboustranně telecentrický.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Telecentric lens na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]