Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Taumata
Taumata, 2006
Taumata, 2006
Vrchol 305 m n. m.
Poznámka nejdelší název hory na světě
Poloha
Světadíl Oceánie
Státy Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
Souřadnice 40°20′46″ j. š., 176°32′25″ v. d.
Taumata
Fire.svg
Taumata

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu nebo zkráceně Taumata je maorský název 305 m vysokého kopce u Mangaorapa a Porangahau, jižně od Waipukurau, mezi Hastingsem a Dannvirke v jižní části Hawkes Bay na Novém Zélandu.

Název má více variant. Domácí obyvatelstvo jméno používá v podobě Taumatawhakatangihangakoauotamateturipukakapikimaungahoro-Nukupokaiwhenuakitanatahu. Varianta Tetaumatawhakatangihangakoauaotamateaurehaeaturipukapihimaungahoronukupokaiwhenuaakitanarahu (92 písmen) je zapsaná v Guinessově knize rekordů.

Jméno znamená přibližně: „Místo, kde Tamatea, muž s velkými koleny, který se z hor klouzal, na hory se šplhal a hory polykal – známý jako zeměžrout – hrál na svoji flétnu pro svou milovanou“.

I když Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit, domorodý název pro Bangkok, hlavní město Thajska je delší, Guinnessova kniha rekordů se z důvodu častějšího používání rozhodla pro výše uvedený název.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]