Tachometr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tachometr

Tachometr, z řeckého Ταχος (tachos) rychlost a metron měřit, je zařízení sloužící k měření rychlosti vozidel, obvykle bývá tento přístroj sdružený s počítadlem ujetých kilometrů. Pro variantu používanou na jízdních kolech se používá termín cyklistický počítač, protože dnes takový přístroj obvykle nabízí ještě mnohé další funkce.

V letectví se na palubách letadel používá pro indikaci rychlosti letadla namísto tachometru letecký rychloměr.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tachometr vynalezl v roce 1888 chorvatský profesor Josip Belušić a v tehdejším Rakousko-Uhersku byl patentován pod názvem velocimetr.

Tato dnes běžná součást výbavy motorových vozidel začala být do automobilů na přání montována počátkem 20. století a do standardní výbavy byla zařazena po roce 1910.

Až do 80. let minulého století se v automobilech používal klasický přístroj s mechanickým převodem, poté se objevily i přístroje elektronické.

Přetáčení tachometru[editovat | editovat zdroj]

Nebo lépe řečeno přetáčení či změna stavu počítadla ujetých kilometrů je postup, který má většinou za cíl oklamat potencionálního kupce ojetého vozu. Existuje mnoho postupů, jak snížit stav tohoto počítadla. Starší mechanická počítadla si dokázal zručný majitel vozu přetočit takřka sám. Moderní digitální počítadla jsou integrovaná do palubních počítačů automobilů, ale i ta lze přenastavit. Zájemce o koupi staršího vozidla je pak uveden v omyl, protože vůz se tváří jako mladší a novější, než ve skutečnosti je.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Překlady: V tomto článku byl použit překlad textu z článku Speedometer na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]