TOSLINK

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
TOSLINK

TOSLINK je standardizovaný propojovací systém optických kabelů. Nejčastěji se používá ve spotřební elektronice k propojeni audio vybavení, kde se po optickém kabelu přenáší digitální audio ve formě digitálního proudu dat mezi komponentami jako MiniDisc, CD/DVD přehrávač, případně AV receiver. TOSLINK může být buď v levném provedení 1mm plastový optický vodič nebo pro vyšší kvalitu kabel z několika optických vláken, případně skleněné vlákno pro nejvyšší kvalitu.

TOSLINK byl vyvinut v laboratořích Toshiba pro propojování CD přehrávačů s AV receivery pomocí PCM datových proudů. Později jej začaly používat i ostatní firmy. První TOSLINK aplikace používaly raw data stream, který ale ustoupil dnešnímu standardu S/PDIF. Používá se také k propojování Dolby Digital/DTS dekódérů.

Je spousta aplikací, které TOSLINK používají, nicméně nejčastější je právě v propojování audio zařízení pomocí JIS F05 (JIS C5974-1993 F05) konektoru.

TOSLINK je registrovanou obchodní značkou firmy Toshiba Corporation. Často jsou vidět různé variace jména jako TOSlink, TosLink a Tos-link. Obecné označení standardu je EIAJ.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]