Přeskočit na obsah

TISPAN

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Telekomunikační a internetové konvergované služby a protokoly pro pokročilé sítě (anglicky Telecoms & Internet converged Services & Protocols for Advanced Networks, TISPAN) je standardizační orgán ETSI, který se zabývá konvergencí pevných sítí a Internetu (přechodem pevných telefonních sítí na internetové protokoly). Byl založen v roce 2003 sloučením dvou orgánů ETSI:

  • Harmonizace telekomunikačních a internetových protokolů v sítích (anglicky Telecommunications and Internet Protocol Harmonization Over Networks, TIPHON)
  • Služby a protokoly pro pokročilé sítě (anglicky Services and Protocols for Advanced Networks, SPAN).

TISPAN usiluje o definování evropského pohledu na sítě příští generace (anglicky Next Generation Networks, NGN), ale má i mnoho účastníků z mimoevropských zemí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

TISPAN NGN Release 1 zveřejněné v prosinci 2005 obsahuje architektonické základy a základní specifikace požadované pro podporu náhrady veřejných komutovaných telefonních sítí (PSTN). Architektura TISPAN NGN je založena na sdílení společných komponent mezi spolupracujícími subsystémy. Architektura je v souladu s obecným referenčním modelem pro sítě příští generace definovaným v doporučení ITU-T Y.2011[1], a proto je rozdělena na servisní vrstvu (anglicky service stratum) a transportní vrstvu (anglicky transport stratum). Každá z těchto vrstev je dále rozdělena na dílčí systémy, které v celkové struktuře vykonávají jednotlivé úkoly. To umožňuje postupné přidávání nových subsystémů pro nové požadavky a třídy služeb. Protože síťové prostředky, aplikace a uživatelská zařízení budou společné pro všechny subsystémy, bude zajištěna maximální možná míra mobility uživatelských terminálů a služeb, a to i přes správní hranice. Klíčový subsystém je založen na architektuře IP Multimedia Subsystem (IMS) vyvinuté sdružením 3rd Generation Partnership Project (3GPP). TISPAN spolupracoval s 3GPP na rozšíření architektury IMS o vlastnosti potřebné pro podporu přístupu pomocí pevných linek.

TISPAN NGN Release 2 dokončené počátkem roku 2008 přidává podporu pro služby IPTV a obchodní komunikace (anglicky Business Communications)[2] pomocí IMS.

Od začátku roku 2008 začal TISPAN pracovat na třetím vydání své NGN specifikace s předsedou zaměřením na vylepšení IPTV, sítě pro doručování obsahu (anglicky Content Delivery Networks, CDN) a domácí sítě. V roce 2011 zveřejnil TISPAN specifikaci funkční architektury pro sítě doručování obsahu (CDN) a nyní pracuje na specifikaci protokolů pro referenční body definované v této architektuře (ETSI TS 182 019).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ITU-T doporučení Y.2011 General principles and general reference model for Next Generation Networks
  2. CHATRAS, B. Business Trunking Communications in ETSI. IEEE Wireless Communications, Volume 16, Issue 3. S. 8–14. ISSN 1536-1284. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Telecoms & Internet converged Services & Protocols for Advanced Networks na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]