Parietální oko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Třetí oko)
Skočit na: Navigace, Hledání
Parietální oko tohoto skokana je malá lesklá skvrnka mezi oběma očima

Parietální oko („třetí oko“, též parietální či parapineální orgán) je světločivný orgán vyrůstající jako váčkovitá vychlípenina z epithalamické části mezimozku některých obratlovců. Vzniká z epifýzy, a to buď z její pineální nebo opravdu z parapineální (parietální) části[1] (nicméně mihule mají oba druhy zároveň). Oba typy třetího oka přitom podle některých autorů nejsou homologické.[2] Pineální oko je typické pro mihule, některé primitivní ryby a obojživelníky, parapineální oko se vyskytuje u mihulí, hatérie a u mnohých ještěrů. Obecně nemají tyto útvary schopnost vytvářet obrázkový vjem jako pravé oči obratlovců, pouze vnímají intenzitu světla a dobu osvícení. Přesto se někdy vyvíjí i útvary podobné sítnici, čočce a rohovce.[2]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

http://www.atlantskaskola.cz/clanky/treti-oko.htm
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Podrobnější informace, jak postupovat, najdete na Wikipedie:OTRS a Wikipedie:Porušení práv. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Parietální oko|http://www.atlantskaskola.cz/clanky/treti-oko.htm}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Parietální oko|http://www.atlantskaskola.cz/clanky/treti-oko.htm}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Parietální oko]] z [http://www.atlantskaskola.cz/clanky/treti-oko.htm] --~~~~

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ROČEK, Zbyněk. Obecná morfologie živočichů, Nervová soustava [online]. Geologický ústav AV ČR. Dostupné online.  
  2. a b LINZEY, Donald W., et al. Vertebrate Biology. [s.l.] : The McGraw−Hill Companies, 2003.