Přeskočit na obsah

Syndrom cizí ruky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
mozek

Syndrom cizí ruky (anglicky alien hand syndrome, anglická zkratka AHS, též Dr. Strangelove syndrome nebo anarchic hand syndrome)[1][2][3] je vzácná neurologická porucha. Za poruchu může poškození určité části mozku (například v důsledku úrazu hlavy, výdutě tepny, mozkového nádoru nebo mozkové mrtvice). Člověk s touto nemocí nemá kontrolu nad pohybem ruky. Manipuluje tedy někdy s věcmi bez vlastní vůle a někdy dokonce musí používat zdravou ruku k zastavení pohybu. V některých případech je chování ruky vůči jejímu majiteli značně agresivní, štípe ho, škrábe, bije, a dokonce je zaznamenán i případ, kdy se ho snažila uškrtit.

První známý případ se v literatuře objevil již v roce 1908, kdy jej publikoval německý neurolog Kurt Goldstein.[4] Popsal chování pravé ruky ženy, která utrpěla mozkovou mrtvici ovlivňující její levou polovinu mozku. Dříve byla tato porucha spojena především s oddělením mozkových hemisfér od sebe při léčbě epilepsie.

Diagnostika a symptomy[editovat | editovat zdroj]

Diagnostika je provedena na základě zobrazovacích metod, které nám umožňují zjistit míru poškození mozku. Nejčastěji se využívá magnetická rezonance. Člověk, který je syndromem postižený, obvykle nevnímá „problematickou“ ruku jako součást svého těla, ale jako cizí objekt, provádí bezúčelné pohyby s postiženou končetinou. Postižený je si své poruchy vědom. Vyskytuje se poškození mozkové kůry. Většinou není přítomné brnění či jiné podobné projevy.

Léčba[editovat | editovat zdroj]

K dispozici není žádný lék, lze ale snížit projevy poruchy. Také je možné cvičení postižené hemisféry.

Odraz v populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu Stanleye Kubricka Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu trpí syndromem cizí ruky hrdina dr. Strangelove (Divnoláska), ztvárněný Peterem Sellersem.[5][6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Alien hand syndrome. Dostupné online.
  2. Dr Strangelove syndrome discovered in Britain. Dostupné online. Archivováno 16. 4. 2019 na Wayback Machine.
  3. The anarchic hand. Dostupné online. Archivováno 16. 4. 2019 na Wayback Machine.
  4. Plhálková A.: Dějiny psychologie, s.144
  5. Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu. Dostupné online. Archivováno 16. 4. 2019 na Wayback Machine.
  6. Koukolík, František: Nejspanilejší ze všech bohů. Eseje. Karolinum Press, s. 27 Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]