Svorka (elektrotechnika)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Symbol rozebiratelného spoje obvykle používaný pro elektrickou svorku
Svorkovnice (pájecí lišta) používaná pro propojování součástek hlavně v první polovině 20. století

Svorka je v elektrotechnice součást elektrického přístroje určená pro připojení přívodního vodiče případně jiných součástek.[1] V elektrických schématech se vývody pro externí spojení obvykle znázorňují prázdným kroužkem.[2] Tím se odlišují od pevných spojů, které jsou uvnitř obvodu, někdy se nazývají uzly, a jsou znázorňovány plným kroužkem.[3]

Svorkou také nazýváme vývod konektoru sloužící jako bod, který lze použít jako rozebiratelné rozhraní na vodiči, a který tvoří místo, kam lze připojit externí obvody.[4][5] Svorka může být realizována také mechanickým spojovacím prvkem.

Při analýze obvodů je svorka bod, v němž je teoreticky možné se připojit do obvodu, který však nutně nemusí být nějakým fyzickým objektem. V tomto významu se zvláště ve starších dokumentech někdy používá název pól.

Elektrické články nebo baterie mají dva vývody, označované jako anoda a katoda nebo kladný (+) a záporný (-) pól. Na suchých článcích je kladný pól (katoda) obvykle tvořen čepičkou, zatímco záporný plochou kovovou destičkou (dříve přímo kovovou nádobkou, která tvořila plášť článku).

Typy svorek[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Terminal (electronics) na anglické Wikipedii.

  1. DAVIS, Larry. Definitions of Technical Terms - 'T' to 'Ter' [online]. 2012-01-04 [cit. 2019-07-01]. Dostupné online. 
  2. Circuit Symbols for Wires, Cables, Switches, Connectors [online]. [cit. 2019-07-01]. Dostupné online. 
  3. Electronics Symbols Handbook. [s.l.]: Cleveland Institute of Electronics Dostupné online. S. 6.  Archivováno 4. 5. 2021 na Wayback Machine.
  4. Connectors - Technologies and Trends. [s.l.]: ZVEI - German Electrical and Electronic Manufacturers’ Association, srpen 2016. Dostupné online. S. 51. [nedostupný zdroj]
  5. BARACH, John. Dictionary of Automotive Terms. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]