Svatý Siard

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý Siard
Svatý Siard
Svatý Siard
Narozenípolovina 12. století
Frísko
Úmrtí17. listopadu 1230
Ferwerderadiel
Svátek14. listopadu
ŘádŘád premonstrátských řeholních kanovníků
Úřadypremonstrát, opat kláštera Mariëngaarde
Uctíván církvemiřímskokatolická církev
Významné zasvěcené kostelykaple sv. Siarda, Mnichov (okres Cheb)
Atributychléb, lopata
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Siard († 1230) je světcem římskokatolické církve, býval opatem dnes již neexistujícího premonstrátského kláštera Mariëngaarde ve Frísku. Proslul velice prostým způsobem života a pomocí potřebným.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve významné fríské rodině někdy kolem poloviny 12. století. Studoval v Mariëngaarde u premonstrátů, a posléze se rozhodl do tohoto řádu vstoupit. V roce 1194 byl na přání mariëngaardeského opata Jana zvolen jeho nástupcem. I jako opat si uchoval velice strohý způsob života, sám často tvrdě fyzicky pracoval nedělaje rozdíly mezi sebou a ostatními bratry komunity. Proslul také velkou láskou k chudým, kterým velmi pomáhal, rovněž tak velkou pokorou a mírností.

V klášteře vyžadoval přísnou kázeň, což řadě bratří vadilo. V roce 1230 se jej proto jeden ze členů komunity pokusil zabít. Neuspěl, opata pouze lehce zranil. Siard zemřel stářím ještě v listopadu téhož roku. Původně byl pohřben v Mariëngaarde, později byly jeho ostatky několikráte přestěhovány. Dnes jsou uloženy v premonstrátském opatství Tongerloo. Úcta k němu byla oficiálně schválena v roce 1728. Liturgická památka se v premonstrátském řádu slaví 14. listopadu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]