Přeskočit na obsah

Světový den humanistů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Světový den humanistů
Oficiální názevWorld Humanist Day
Slavenýkaždoročně
Druhhumanistický
Datum21. června

Světový den humanistů je humanistický svátek, který se každoročně slaví na celém světě v den červnového slunovratu, který obvykle připadá na 21. června. Podle Humanists International je tento den způsobem, jak šířit povědomí o humanismu jako filozofickém životním postoji a prostředku k uskutečňování změn ve světě.[1] Je také vnímán jako čas pro společenská setkání humanistů a propagaci pozitivních hodnot humanismu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Svátek se rozšířil v 80. letech 20. století, kdy ho začalo slavit několik poboček Americké humanistické asociace (AHA). Zpočátku se různé skupiny v rámci AHA nemohly dohodnout, zda Světový den humanismu slavit v den výročí založení Mezinárodní humanistické a etické unie (IHEU), nebo na památku jiných událostí. Na přelomu 80. a 90. let 20. století přijala AHA a později IHEU rezoluce, které vyhlásily Světový den humanismu na den letního slunovratu.

Formát a aktivity[editovat | editovat zdroj]

Způsob oslav Světového dne humanismu se v jednotlivých místních humanistických skupinách značně liší, což odráží individualitu a nedogmatičnost humanismu jako celku. Některé skupiny vyvíjejí složité společenské rituály, hudbu a jednání, které zdůrazňují metaforickou symboliku slunovratu a světla (poznání), které nás vyvádí z temnoty (nevědomosti).

V současné době[editovat | editovat zdroj]

Světový den humanistů je svátkem mnoha humanistických organizací. Humanists International uvádí několik různých způsobů,[2] jakými národní a místní humanistické skupiny slaví Světový den humanismu. Například nizozemská organizace Humanistisch Verbond vysílala v nizozemské televizi krátké filmy o Světovém dni humanistů. Irská humanistická asociace uspořádala na oslavu tohoto dne čtení poezie v parku. Asociace humanistů na Floridě[3] doporučila skupinám, aby na Světový den humanismu pořádaly kurzy Úvod do humanismu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku World Humanist Day na anglické Wikipedii.

  1. Humanists International. Humanists International [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Humanists International. Humanists International [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Florida Humanist Association. Florida Humanist Association [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné online. (anglicky)