Světový den humanistů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Světový den humanistů
Oficiální názevWorld Humanist Day
Slavenýkaždoročně
Druhhumanistický
Datum21. června

Světový den humanistů je humanistický svátek, který se každoročně slaví na celém světě v den červnového slunovratu, který obvykle připadá na 21. června. Podle Humanists International je tento den způsobem, jak šířit povědomí o humanismu jako filozofickém životním postoji a prostředku k uskutečňování změn ve světě.[1] Je také vnímán jako čas pro společenská setkání humanistů a propagaci pozitivních hodnot humanismu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Svátek se rozšířil v 80. letech 20. století, kdy ho začalo slavit několik poboček Americké humanistické asociace (AHA). Zpočátku se různé skupiny v rámci AHA nemohly dohodnout, zda Světový den humanismu slavit v den výročí založení Mezinárodní humanistické a etické unie (IHEU), nebo na památku jiných událostí. Na přelomu 80. a 90. let 20. století přijala AHA a později IHEU rezoluce, které vyhlásily Světový den humanismu na den letního slunovratu.

Formát a aktivity[editovat | editovat zdroj]

Způsob oslav Světového dne humanismu se v jednotlivých místních humanistických skupinách značně liší, což odráží individualitu a nedogmatičnost humanismu jako celku. Některé skupiny vyvíjejí složité společenské rituály, hudbu a jednání, které zdůrazňují metaforickou symboliku slunovratu a světla (poznání), které nás vyvádí z temnoty (nevědomosti).

V současné době[editovat | editovat zdroj]

Světový den humanistů je svátkem mnoha humanistických organizací. Humanists International uvádí několik různých způsobů,[2] jakými národní a místní humanistické skupiny slaví Světový den humanismu. Například nizozemská organizace Humanistisch Verbond vysílala v nizozemské televizi krátké filmy o Světovém dni humanistů. Irská humanistická asociace uspořádala na oslavu tohoto dne čtení poezie v parku. Asociace humanistů na Floridě[3] doporučila skupinám, aby na Světový den humanismu pořádaly kurzy Úvod do humanismu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku World Humanist Day na anglické Wikipedii.

  1. Humanists International. Humanists International [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Humanists International. Humanists International [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Florida Humanist Association. Florida Humanist Association [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné online. (anglicky)