Stropní topení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Stropní topení
Základní informace
Typplošný systém topení stropem
Použitínovostavby, rekonstrukce, byty, kanceláře, sklady

Stropní topení je velkoplošné vytápění založené na principu sálání tepla. Topení stropem je novou, jednodušší, zdravější a úspornější alternativou vůči podlahovému vytápění.

Vytápění stropem[editovat | editovat zdroj]

Varianty – možnosti:

  • v keramických (cihlových) stropech tzv. termostropy
  • v betonových stropech
  • v sádrokartonových stropech
  • v designových napínaných podhledech

Ve všech těchto variantách lze topit + chladit v jednom systému.

Vytápění stropem v sádrokartonových stropech[editovat | editovat zdroj]

Profilový systém topení a chlazení funguje na principu sálavého tepla, podobně jako slunce. Systém je celoplošný, profily procházejí celým stropem objektu. Do profilů je zasazena třívrstvá otopná trubka, kterou proudí voda o teplotě 26–30 stupňů. Voda ohřívá ocelové profily, které sálají teplo dále do okolí. Při sálání nedochází primárně k ohřevu vzduchu, ale zahřívají se všechny plochy a předměty v místnosti tím, že přijímají tepelnou energii proudící shora a odrážejí ji dále. Teplo se tak rovnoměrně rozprostře po celé místnosti a nedochází k rozdílným teplotám u podlahy a stropu, ani v různých místech objektu. Celý systém je zakryt běžnou sádrokartonovou konstrukcí tak, že je celý schován v 5cm vrstvě pod stropem a není vidět.

Chlazení stropem[editovat | editovat zdroj]

Výhodou systému je i možnost chlazení. Do systému proudí voda o teplotě cca 17 °C, teplý vzduch v létě stoupá vzhůru, chladná voda teplo absorbuje a odvádí pryč. Místnost se ochladí o cca 6 °C a vznikne příjemné prostředí bez citelného proudění vzduchu jako u klimatizace.

Profilový systém[editovat | editovat zdroj]

Systém stropního topení a chlazení se skládá ze tří částí:

  • Speciální profily pro stropní topení a otopná trubka
  • Běžná sádrokartonová konstrukce
  • Rozdělovač, kterým se nastaví požadovaná teplota a průtok vody a jeho napojení na jakýkoliv zdroj tepla (tepelné čerpadlo, plynový, elektrický kotel, kotle na peletky nebo tuhá paliva)

Tepelná pohoda a zdravotní výhody stropního topení[editovat | editovat zdroj]

Stropní topení přináší stejně příjemný pocit – teplota celého systému je nízká, kolem 26–30 °C a tím, že se ohřívají primárně povrchy kolem, může vzduch zůstat o 3 °C nižší než tomu bylo doposud. O 3 °C nižší teplota vzduchu nejenže šetří náklady na energie až o 20–30 %, ale zároveň nás obklopuje rovnoměrné, přirozené teplo.

U stropního vytápění dochází k minimální cirkulaci vzduchu jen z 10–20 %, zbylých 90–80 % je sálání. Bez cirkulace nedochází k pohybu vzduchu a tím ani prachu a roztočů, prostředí je tedy vhodné pro alergiky.

Další výhodou stropního topení je sanace prostorů z důvodů zahřátí všech ploch, tedy i stěn, které jsou často vlhké a tvoří se na nich plísně. Pokud jsou stěny ohřáté na cca 23 °C, rychleji vysychají a nevzniká prostředí vhodné pro plísně.