Stavební pouzdro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Stavební pouzdro je systém pro posuvné dveře, které vytváří prostor pro zásun posuvných dveří do stěny.

Popis a funkce[editovat | editovat zdroj]

Stavební pouzdro je určeno výhradně do interiéru, kde plní funkci náhradní duté stěny, kam se následně zasouvají posuvné (bezfalcové dveře). Díky tomuto systému uspoříte v interiéru v průměru 1m² prostoru. Celkový dojem interiéru se zabudovaným pouzdrem, osazeným posuvnými dveřmi je elegantní, praktický a díky jednoduchému principu konstrukce bezproblémově funkční po desetiletí.

Příklady použití[editovat | editovat zdroj]

Nejčastěji se stavební pouzdra používají v domácnostech – ložnice, kuchyň nebo koupelna. Největší význam mají právě u malých místností, kde každý ušetřený metr hraje důležitou roli. Můžeme je využít takřka v jakémkoli interiéru např. hotely, kanceláře, penziony, sruby, maloobchodní prodejny, velkoobchodní provozovny, obchodní domy, restaurace, kavárny, bary, veškeré developerské projekty.

Typy a rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Podle typu stavby[editovat | editovat zdroj]

Pouzdra se liší podle toho, jestli je zabudováváme od sádrokartonové nebo zděné příčky. Pouzdro pro zděnou příčku má na sobě omítkářskou síť pro nahození omítky.

Podle typu posuvných dveří[editovat | editovat zdroj]

Stavební pouzdro JEDNOKŘÍDLÉ
Je typ stavebního pouzdra pro jednokřídlé posuvné dveře. Je to nejčastěji používaný typ pouzdra.
Stavební pouzdro DVOUKŘÍDLÉ
Je typ stavebního pouzdra určený výhradně pro dvoukřídlé posuvné dveře. Jde o typ dvou protilehlých kapes kam se následně dveře zasouvají.
Stavební pouzdro TELESKOP
Je typ stavebního pouzdra s dvojitou kapsou kdy dvě posuvná dveřní křídla jsou teleskopicky zasouvána do stavebního pouzdra.
Stavební pouzdro ZÁKRYT
Je typ stavebního pouzdra taktéž s dvojitou kapsou, ale uprostřed. Slouží především k oddělení dvou navzájem sousedících místností zejména koupelny a WC.

Montáž stavebního pouzdra[editovat | editovat zdroj]

Montáž samotného pouzdra v připraveném prostoru trvá zhruba 2 hodiny a zvládne ji průměrný kutil. Pro montáž je potřeba montážní pěna, šroubovák a vodováha. Další čas nám zabere montáž dveří, posuvného systému a přidělání sádrokartonu nebo nahození omítkou. Každé balení stavebního pouzdra obsahuje podrobný montážní návod.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]