Střídání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Střídání je obecný pojem, který označuje změnu nebo výměnu jedné instance téže entity za jinou instanci téže entity (lidově řečeno kus za kus). Používá se v běžném životě v mnoha oborech lidské činnosti a v mnoha různých kontextech i přenesených významech – zde jenom namátkou : střídání stráží (používá se jak v konkrétním tak i v přeneseném významu), střídání partnerů (obvykle je tímto slovním spojením míněna lidská promiskuita), střídání ročních období, střídání dne a noci atd. apod.

Slovo se používá například i v elektrotechnice, kdy periodické střídání směru elektrického proudu označujeme jako střídavý proud (ten může být vyráběn i elektrickým zařízením zvaným střídač).

Střídání hráčů[editovat | editovat zdroj]

Specifický význam má toto slovo v oblasti převážné většiny kolektivních sportů, kdy pravidla jednotlivých sportů přesně specifikují kdy a za jakých okolností smí být hráč vystřídán za jiného hráče, kolik hráčů smí být vystřídáno během utkání (či jiné kratší dílčí periody) apod. Střídání je naprosto nutné například v ledním hokeji, většinou velmi nutné bývá třeba v basketbalu apod. V ledním hokeji a jemu příbuzných kolektivních sportech se místo pro střídání hráčů nazývá střídačka (v jiných sportech pak lavička).

V některých sportovních odvětvích se mohou střídat i rozhodčí, například při dlouhých a náročných vrcholných utkáních v tenise, kdy bývají střídáni lajnoví rozhodčí.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]