Sputnik (komiks)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Sputnik je fiktivní postava z komiksů firmy Marvel Comics. Byl vytvořen Markem Gruenwaldem a Kieronem Dwyerem. Má schopnost manipulovat mechanickými systémy.

Fiktivní biografie[editovat | editovat zdroj]

Syntezoid původně známý jako Sputnik byl členem skupiny Supreme Soviets. S týmem byl vyslán sovětskou vládou zajmout Soviet Super-Soldiers, kteří se pokoušeli zběhnout do Spojených států. Sputnik byl zamaskován iluzí, aby vypadal jako Vision, člen Avengerů - elitní americké jednotky superhrdinů. Avšak Kapitán Amerika nakonec Supreme Soviets porazil a osvobodil těžce zkoušené Soviet Super-Soldiers.

Sputnik později změnil své jméno na Vostok, když se ze Supreme Soviets stal People's Protectorate. Poté se tým rozpadl a sloučil s Soviet Super-Soldiers, aby vytvořil Winter Guard. Doprovázel svůj tým do Limba, kde sloužil Immortovi výměnou za oživení Darkstar.[1] Když se jeho spolubojovníci vrátili na Zemi, nebyl Sputnik mezi nimi.[2]

Osoba nazývající se Sputnik se také objevila jako člen Supreme Soviets. Jedná se o lidského hackera, který nosí kostým podobný původnímu Sputniku, a používá technologii napodobující Sputnikovy síly.[3]

Výskyt v komiksech[editovat | editovat zdroj]

Sputnik se poprvé objevil v komiksu Captain America #352-353 (duben-květen 1989). Následně se objevil pod jménem Vostok v Avengers #319-324 (červen-říjen 1990), Incredible Hulk #393 (květen 1992), Soviet Super-Soldiers #1 (listopad 1992), Quasar #54 (leden 1994), Iron Man #9-10 (říjen-listopad 1998), Maximum Security 33 (leden 2001), and Thunderbolts #57 (prosinec 2001). Dále se vyskytl v Oficiální příručce Universa Marvelu '89 #7 v části věnované Supreme Soviets.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sputnik (comics) na anglické Wikipedii.

  1. Darkstar and the Winter Guard #2
  2. Darkstar and the Winter Guard #1
  3. Widowmaker #1-2