Splátkový kalendář

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Splátkový kalendář nebo také amortizační plán je dokument, který stanoví, kdy a po jakých splátkách bude dlužník splácet úvěr nebo jiný dluh.[1] Určuje tedy jak přesné částky, tak také data splatnosti. Pokud se splácení děje převodem na bankovní účet, nerozumí se tím datum odeslání peněz, ale jejich připsání na účet věřitele.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Splátkový kalendář bývá nedílnou součástí úvěrových a hypotečních smluv, ale také splátkových obchodů a podobně. V nich se dlužník zavazuje zaplatit domluvenou částku v jedné nebo více splátkách věřiteli. Nedodržení splátkového kalendáře je obvykle spojeno se sankcemi (penále).

Splátkový kalendář je možné měnit jen po dohodě obou stran. To se může týkat i spotřebitelských úvěrů, pokud se dlužník dostane do dočasných problémů se splácením. Věřitel mu může splátky odložit nebo změnit jejich výši. Takové rozhodnutí je ze strany věřitele dobrovolné a nevzniká na ně žádný nárok. Věřitelé k němu však mohou být motivováni tím, že náklady spojené se změnou mohou být nižší než náklady na soudní vymáhání a případné insolvenční řízení.

U velkých a složitých úvěrů či dluhů se někdy hovoří o restrukturaci dluhu, která ovšem nezahrnuje jen změny splátkového kalendáře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.csas.cz [online]. [cit. 2012-08-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-18.