Bootleg: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m +Portál Hudba
WikitanvirBot (diskuse | příspěvky)
Řádek 18: Řádek 18:
[[es:Bootleg]]
[[es:Bootleg]]
[[fi:Bootleg]]
[[fi:Bootleg]]
[[fr:Bootleg (musique)]]
[[he:בוטלג]]
[[he:בוטלג]]
[[hu:Bootleg]]
[[hu:Bootleg]]
Řádek 23: Řádek 24:
[[it:Bootleg]]
[[it:Bootleg]]
[[ja:ブートレグ]]
[[ja:ブートレグ]]
[[ka:ბუტლეგური ჩანაწერი]]
[[ka:ბუტლეგი]]
[[nl:Bootleg]]
[[nl:Bootleg]]
[[no:Bootleg]]
[[no:Piratutgave]]
[[pl:Bootleg]]
[[pl:Bootleg]]
[[pt:Bootleg]]
[[pt:Bootleg]]

Verze z 26. 7. 2011, 14:15

Pirátská deska (anglicky bootleg) je audio nebo video nahrávka, která je šířena neoprávněně bez svolení autora. Nahrávky jsou obvykle pořízeny na veřejných koncertech nebo pochází z nosičů odcizených z archivu nahrávacích společností.

Spousta takovýchto nahrávek je volně šířena fanoušky toho kterého umělce. Ovšem existují i případy, kdy jsou tyto bootlegy prodávány, a to většinou v případech, kdy někdo profesionálně upravil výslednou kvalitu nahrávky, nebo ji převedl do lepšího audio nebo video formátu. Někteří autoři považují jakékoli své dílo, ze kterého jim neplynou autorské honoráře za bootleg až do doby, dokud není zveřejněna odpovídající licence k tomuto dílu. Často se toto dílo stane volným dílem (velmi často u děl z roku 1950 a starších).

Historie

První pirátskou deskou bylo hudební album Great White Wonder s nahrávkami Boba Dylana, které vyšlo v létě roku 1968. Pak následovala pirátská deska Rolling Stones Shea Stadium, Yellow Matter Custard a další. Objevilo se i množství pirátských desek skupiny Beatles. Nejznámější je pirátská kopie oficiálního alba Get Back Session, která vyšla pod názvem Kum Back. Album Steal this album! skupiny System of a down obsahuje písně, které nebyly zařazeny na album Toxicity, ale byly později ukradeny a šířeny internetem jako Toxicity II.