Kolchoz: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Luckas-bot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (robot přidal: hr:Kolhoz
Pelex (diskuse | příspěvky)
chybí zdroj k poslední věte
Řádek 4: Řádek 4:
Název pocházel ze [[zkratka|zkratky]] výrazu ''коллекти́вное хозя́йство'' ('''kol'''lektivnoje '''choz'''jajstvo), neboli kolektivní [[hospodářství]]. Později se ujal pro kolektivní zemědělství.
Název pocházel ze [[zkratka|zkratky]] výrazu ''коллекти́вное хозя́йство'' ('''kol'''lektivnoje '''choz'''jajstvo), neboli kolektivní [[hospodářství]]. Později se ujal pro kolektivní zemědělství.


Kolchozy byly vytvářeny násilně v 20. a 30. letech [[20. století|minulého století]] vládou SSSR [[vyvlastňování]]m půdy soukromých zemědělců. Lidé, kteří na kolchozu pracovali, se nazývali kolchozníci. Nebyli placeni, odměnou za práci jim bylo to, co vypěstovali v poměru s odpracovanou dobou. Kromě toho také mohli mít jeden akr vlastní půdy a pár zvířat. Přestože dnes je kolchoz považován evidentně za již překonanou formu organizace v [[zemědělství]], mnoho lidí v dnešním [[Rusko|Rusku]] na ně vzpomíná jako na doby dávných jistot.
Kolchozy byly vytvářeny násilně v 20. a 30. letech [[20. století|minulého století]] vládou SSSR [[vyvlastňování]]m půdy soukromých zemědělců. Lidé, kteří na kolchozu pracovali, se nazývali kolchozníci. Nebyli placeni, odměnou za práci jim bylo to, co vypěstovali v poměru s odpracovanou dobou. Kromě toho také mohli mít jeden akr vlastní půdy a pár zvířat. Přestože dnes je kolchoz považován evidentně za již překonanou formu organizace v [[zemědělství]], mnoho lidí v dnešním [[Rusko|Rusku]] na ně vzpomíná jako na doby dávných jistot{{chybí zdroj}}.


==Související články==
==Související články==

Verze z 26. 6. 2011, 23:32

Soubor:442px-Kolkhozianos.jpg
Pojď, soudruhu, k nám do kolchozu – sovětský agitační plakát

Kolchoz (rusky колхо́з) byla v SSSR forma kolektivního zemědělství, obdobná jako JZD v ČSSR. Druhou formou pak byly státní tzv. sovchozy.

Název pocházel ze zkratky výrazu коллекти́вное хозя́йство (kollektivnoje chozjajstvo), neboli kolektivní hospodářství. Později se ujal pro kolektivní zemědělství.

Kolchozy byly vytvářeny násilně v 20. a 30. letech minulého století vládou SSSR vyvlastňováním půdy soukromých zemědělců. Lidé, kteří na kolchozu pracovali, se nazývali kolchozníci. Nebyli placeni, odměnou za práci jim bylo to, co vypěstovali v poměru s odpracovanou dobou. Kromě toho také mohli mít jeden akr vlastní půdy a pár zvířat. Přestože dnes je kolchoz považován evidentně za již překonanou formu organizace v zemědělství, mnoho lidí v dnešním Rusku na ně vzpomíná jako na doby dávných jistot[zdroj?].

Související články

Šablona:Pahýl - komunismus Šablona:Pahýl - SSSR

známe ty vaše kolchozy... Je to na nic