Platonická láska: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Luckas-bot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (robot přidal: hr:Platonska ljubav
Amirobot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (robot přidal: ca:Amor platònic
Řádek 36: Řádek 36:
[[ar:حب أفلاطوني]]
[[ar:حب أفلاطوني]]
[[bo:བསམ་པའི་དགའ་རོགས།]]
[[bo:བསམ་པའི་དགའ་རོགས།]]
[[ca:Amor platònic]]
[[da:Platonisk kærlighed]]
[[da:Platonisk kærlighed]]
[[de:Platonische Liebe]]
[[de:Platonische Liebe]]

Verze z 23. 3. 2011, 11:42

Platon a jeho studenti

Platonická láska (lat. amor platonicus) je podle moderní definice láska bez sexuálních prvků, tedy silný citový vztah, ve kterém ani jeden z partnerů netouží po sexuálním styku. [1]

Historie

Termín amor platonicus byl vytvořen v 15. století florentinským učencem Marsilio Ficinem jako synonymum pro amor socraticus. Těmito termíny pojmenoval lásku Sókrata ke svým žákům (mužkého pohlaví).

Sám Platón ale používal výraz láska (érós) v jiném významu. Lásku definoval ve svém díle Symposion jako sílu duše, snažící se o filozofické poznání. Toto poznání mohlo být naplňováno druhou osobou. Sexuální styk ve své definici nevylučoval. [2] [3] Dále také rozděloval lásku na "nebeskou", kde se kladl důraz na krásu charakteru a inteligenci partnera a nikoliv na fyzickou krásu, a na lásku "nízkou", kde šlo pouze o tělesné uspokojení. Nebeská láska přitom mohla podle Platóna existovat pouze mezi muži. [4]

Jednostranná platonická láska

Platonická láska může být, stejně jako klasická láska, i jednostranný cit. Nejčastěji k němu dochází u dětí v pubertálním věku, které se zpravidla "zamilují" do svého idola: herce, zpěváka, učitele apod. Tato láska přitom nemusí být výlučně k jedné osobě a může se vztahovat i na zvířata a neživé věci. Prakticky všechny "dětské lásky" se tedy dají označit za platonickou lásku. Mateřská láska je ve své podstatě také platonickou láskou.

Reference

  1. http://www.sciencedaily.com/articles/p/platonic_love.htm
  2. Brockhaus Enzyklopädie in 20 Bänden; Ottuv slovník naučný; The Bloomsbury Dictionary of English Literature; Encyclopaedia Britannica 11th ed.
  3. Platón, Symposion, XVI
  4. Morus: Světové dějiny sexuality. Naše vojsko : Praha, 1992. - s. 44

Externí odkazy a literatura

Související články