Fork: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 10 bajtů ,  před 15 lety
m
oprava odkazu na rozcestnik nebo redirect, UNIX->Unix, UNIX->Unix
m (robot přidal: it:Fork (sviluppo software))
m (oprava odkazu na rozcestnik nebo redirect, UNIX->Unix, UNIX->Unix)
{{Různé významy|tento=větvení vývoje produktu|druhý=[[UNIXUnix|UNIXovém]]ovém systémovém volání|rozlišovač=systémové volání}}
'''Forkem''' se v oblasti [[software]] označuje alternativní větev programu, která je vyvíjená nezávisle a zpravidla i jinými lidmi. Nejčastěji se takové větvení vývoje vyskytuje u [[otevřený software|otevřeného software]], jehož licence bývají navrženy explicitně tak, aby ho umožňovaly.
 
V historii se například takto mnohokrát rozvětvil operační systém [[Unix|UNIX]], z původní verze bylo vytvořeno mnoho forků, nejznámnějšími jsou [[System V]] a [[BSD UNIX]]. Ve světě otevřeného softwaru je asi nejznámnějším forkem překladač [[egcs]], který se oddělil od starší verze [[GCC]], nakonec ji zcela nahradil a sám se stal novou verzí gcc. Dosud paralelně vyvíjené jsou textové webové prohlížeče [[Links]] a [[ELinks]]; [[ELinks]] je fork vytvořený ze starší verze [[Links]]u, jehož vývoj zase nezávisle pokračoval programem Links2.
 
Fork se však nemusí vždy nutně vztahovat pouze na software. Například může kdokoliv vytvořit fork otevřené encyklopedie [[Wikipedie]], pokud si stáhne volně dostupnou databázi dat a použije ji jako základ její nezávislé kopie. (Pokud se však kopie databáze nezávisle nevyvíjí, jde pouze o tzv. [[mirror]].)
22 151

editací

Navigační menu