Historický materialismus: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Gerakibot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (Robot: Přidávám et:Ajalooline materialism
G3robot (diskuse | příspěvky)
m WPCleaner v1.26b - Opraveno pomocí WP:WCW - Kategorie s malým prvním písmenem
Řádek 8: Řádek 8:
Kol. autorů: Filosofický slovník, Olomouc: Nakl. Olomouc, 2002.
Kol. autorů: Filosofický slovník, Olomouc: Nakl. Olomouc, 2002.


[[Kategorie:filosofie]]
[[Kategorie:Filosofie]]
[[Kategorie:marxismus]]
[[Kategorie:Marxismus]]


[[ar:مادية تاريخية]]
[[ar:مادية تاريخية]]

Verze z 26. 2. 2013, 19:19

Historický materialismus je spolu s dialektickým materialismem základem marxismu, obsahuje učení o vývoji společnosti, v němž se člověk jakožto bytost produkující materiální statky aktivně podílí na objektivním dějinném pohybu, podléhajícím v konečných důsledcích základním dialektickým zákonům.

Bezprostředním podnětem k vlastním historickým proměnám jednotlivých typů společností (společensko-ekonomických formací) jsou postupné změny v oblasti materiální produkce (výrobních sil), které se dostávají do rozporu s původně jim přiměřenými výrobními vztahy a vlastnickými poměry, mocensky hájenými vládnoucí třídou. Tento rozpor je řešen revolucí, v níž nová společenská třída, v jejímž zájmu je prosazení nových výrobních sil a odpovídajících vlastnických poměrů, násilím likviduje třídu vládnoucí. Tzn. vnímání třídního boje jako hybné dějinné síly.

V podstatě jde o to, že historický materialismus považuje materiální poměry za primární, ty posléze ovlivňují poměry společenské (změna materiální → změna myšlení). Na rozdíl od většiny filosofie, kdy je požadována změna myšlení a od ní teprve byla odvozována změna materiální (změna myšlení → změna materiální).

Zdroj

Kol. autorů: Filosofický slovník, Olomouc: Nakl. Olomouc, 2002.