Testosteron: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
TXiKiBoT (diskuse | příspěvky)
m r2.4.6) (robot přidal: nn:Testosteron
Luckas-bot (diskuse | příspěvky)
m r2.7.1) (robot přidal: is:Testósterón
Řádek 62: Řádek 62:
[[hu:Tesztoszteron]]
[[hu:Tesztoszteron]]
[[id:Testosteron]]
[[id:Testosteron]]
[[is:Testósterón]]
[[it:Testosterone]]
[[it:Testosterone]]
[[ja:テストステロン]]
[[ja:テストステロン]]

Verze z 3. 4. 2011, 17:14

Šablona:Infobox Chemická sloučenina

léková forma

Testosteron je steroidní hormon ze skupiny androgenů. Řadí se mezi anabolické steroidy. Je to mužský pohlavní hormon (androgen).

Produkce a působení

Přirozenou cestou vzniká testosteron v tzv. Leydigových buňkách ve varlatech.[1] Ovlivňuje spermatogenezi a vývoj sekundárních pohlavních znaků. Patrný je jeho vliv především v pubertě, kdy dochází k růstu varlat a penisu, pigmentaci a vrásnění šourku, po těle začíná růst ochlupení, zvětšuje se prostata a hrtan, dochází k nárůstu svalové hmoty. V dospělosti testosteron s jinými androgeny udržuje mužský charakter ochlupení, stimuluje spermatogenezi a brání rozvoji osteoporózy.

V lékové formě je k dispozici jako injekční nebo perorální preparát. Kromě lékařského využití při nedostatku tohoto hormonu, či v hormonální terapii při karcinomu prsu je rozšířené jeho zneužívání ve sportu (např. v atletice, kulturistice apod.). Pro sportovce je zajímavý rychlý efekt pro vybudování svalové hmoty i získání síly. Vlivem testosteronu dochází po tréninku k rychlé regeneraci organizmu. Jako nepovolený doping je proto testosteron i jeho deriváty zakázán mnoha sportovními asociacemi.

Reference

  1. JUNQUEIRA, Luiz Carlos; CARNEIRO, Jose. Basic Histology text and atlas. 11. vyd. [s.l.]: McGraw Hill, 2005. 

Šablona:Pahýl - biochemie