Oberführer: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 10 bajtů ,  před 10 lety
m
SS = Schutzstaffel
m (robot přidal: ca:Oberführer)
m (SS = Schutzstaffel)
'''Oberführer''' byla paramilitární hodnost [[NSDAP|nacistické strany]] datována zpět do roku [[1921]] a lze ji přeložit jako "starší vůdce". Příslušník v hodnosti Oberführer byl typický člen nacistické strany, který měl na starost velení skupiny paramilitárních jednotek v jednotlivých geografických regionech. Mezi léty [[1921]] až [[1925]] byl výraz Oberführer používán jako název funkce u jednotek [[Sturmabteilung]] (SA), ale skutečnou hodností SA se stala až po roce [[1926]].
 
Oberführer byla také hodností [[Schutzstaffel]] (SS), která byla založena v roce [[1925]] jako hodnost důstojníků SS, kteří byli ve velení ''SS-Gaue'' (Okresů SS) na území [[Nacistické Německo|Německa]]. V roce [[1930]] proběhla rozsáhla reorganizace [[SS]] a jednotky byly přeměněny na ''SS-Gruppen'' a ''SS-Brigaden'' (Skupiny SS a brigády SS). Hodnost Oberführer se tak stala podřízenou hodnosti vyšší hodnosti [[Brigadeführer]].
 
Od roku [[1932]] byla hodnost Oberführer užívána jak jednotkami [[Schutzstaffel|SS]] tak i [[Sturmabteilung|SA]] a začala být považována za první důstojnickou generálskou hodnost srovnatelnou přibližně s britskou hodnost [[brigadier]].
 
Límcové označení Oberführera bylo tvořeno dvěma dubovými ratolestmi nošenými na obou stranách límce uniformy a generálskými nárameníky. V roce [[1938]] se postavení Oberführera změnilo poté, co byly [[Verfügungstruppe]] přeměněny na [[Waffen-SS]]. Od té doby byla hodnost [[Brigadeführer]] považována za ekvivalent pro armádní hodnost [[Generálmajor]], [[Standartenführer]] pro armádního plukovníka, avšak Oberführer neměl žádný ekvivalent v armádě a tak začal být brzo považován za hodnost staršího plukovníka.

Navigační menu