Kastel: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 331 bajtů ,  před 13 lety
- wikislovník, + kat., změna na pahýl
(doplnění kastelána)
(- wikislovník, + kat., změna na pahýl)
'''Kastel''' nebo také '''castel''' (z latinského slova ''castellum'' - opevnění) je cizojazyčné označení pro hrad resp. hradní stavbu. Pomocná stavební a historická věda, která se zabývá výzkumem historie stavby a funkce hradů, se nazývá '''kasteologie'' nebo ''[[kastelologie]]'', odborník na kasteologii pak '''kasteolog'' nebo ''kastelolog''. Správce hradu se pak nazývá známým slovem '''[[kastelán']]''.
{{Přesunout na Wikislovník}}
 
'''Kastel''' nebo také '''castel''' (z latinského slova ''castellum'' - opevnění) je cizojazyčné označení pro hrad resp. hradní stavbu. Pomocná stavební a historická věda, která se zabývá výzkumem historie stavby a funkce hradů se nazývá '''kasteologie''', odborník na kasteologii pak '''kasteolog'''. Správce hradu se pak nazývá známým slovem '''kastelán'''.
V české terminologii se slovem „kastel“ označují některé typy opevnění nebo hradů: buď malé starořímské opevnění s pravidelným půdorysem a pravoúhlými ulicemi, nebo středověký vícevěžový hrad. V přeneseném smyslu se takto označují i některé palubové nástavby lodí.
 
{{pahýl}}
 
[[en:Kastel]]
 
[[Kategorie:Hrady]]

Navigační menu