Bezdýmný střelný prach: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
→‎Používané názvosloví: množstvý -> množství
(→‎Chemická stabilita: - oprava. Odstranění neuzavřené závorky.)
m (→‎Používané názvosloví: množstvý -> množství)
Až do poloviny 19. století byl používán do palných zbraní jako výmetná náplň převážně jen černý [[střelný prach]]. Mnoho pramenů uvádí označení střelný prach bez bližší specifikace a ve skutečnosti hovoří o černém střelném prachu. Podle dostupných záznamů byly první palné zbraně v Evropě použity ve 14. století. Označení střelný prach bylo několik století synonymem černého střelného prachu a je tak používáno i v mnoha současných pramenech.
 
Jednou z nevýhod čerhého střelného prachu je množstvýmnožství dýmu vznikajícího při výstřelu. Ve skutečnosti i dezdýmé střelné prachy produkují při svém hoření dým, ale jeho množství je ve srovnání s původním střelným prachem velmi malé. Označení bezdýmé (bezdýmné) prachy zdůrazňuje tento rozdíl a je společné pro vice jazyků. Příkladem může být angličtina – smokeless, italština - infume. V němčině je používán výraz rauchschwache, tedy v překladu slabě kouřící.
 
Analogicky výraz prach neodpovídá úplně skutečnosti. Střelné prachy jsou vyráběny a používány v mnoha různých tvarech zrn, ale i dalších formách. Například [[kordit]] je ve formě tyčinek. Forma v jaké je střelivina vyrobena ovlivňuje způsob jejího hoření.
 
Další nejasnosti do názvosloví vnáší český pravopis. V technickém slovníku je používán tvar '''bezdýmý prach''', ve slovníku spisovné češtiny '''bezdýmný prach'''. Další prameny používají různě obě tyto varianty. Podle konzultace s ÚJČ provedené v květnu 2017 je možno použít správně obě tyto varianty.
 
== Historie ==
469

editací

Navigační menu