Perex: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: sk:Perex
mBez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
'''Perex''', nebo nověji pod vlivem angličtiny také '''lead''', v [[žurnalistika|žurnalistice]] – [[zpravodajství]] a [[publicistika|publicistice]] upoutat na následující text [[článek|článku]]. Na co nestačí upoutat [[titulek]], rozvádí perex, tak, aby čtenářova pozornost zůstala nejen stejná, ale dále i stoupla.
'''Perex''', v [[žurnalistika|žurnalistice]] – [[zpravodajství]] a [[publicistika|publicistice]], je označení pro krátký text (obvykle 2 - 5 vět), jehož účelem je uvést a upoutat pozornost na následující (delší, kompletnější) stať [[článek|článku]] a/nebo naznačit, o čem článek bude. Na co nestačí upoutat [[titulek]] nebo [[podtitulek]], rozvádí perex, aby se čtenář mohl rozhodnout, má-li věnovat čas čtením celého článku a je-li to téma, které ho zajímá.


Podle „[[obrácená pyramida|obrácené pyramidy]], jednoho z principů publicistiky, perex / lead obsahuje ty nejzajímavější informace, a článek dodává další podrobnosti.
Podle „[[obrácená pyramida|obrácené pyramidy]], jednoho z principů publicistiky, perex obsahuje ty nejzajímavější informace, a článek dodává další podrobnosti. Měl by tedy působit jako lákavá „ochutnávka“ článku, který uvozuje.


Někdy je perex chápán jako [[podtitulek]], to ale není správné přirovnání, protože perex je většinou delší, obsahuje volnější a ne tak úsečné formulace a nemusí stroze charakterizovat uváděný článek ale třeba citovat jeho nejzajímavější větu.
V původním polygrafickém významu je slovem perex označen titulek v šíři přes všechny sloupce na celou stranu novin či časopisu.

(lat. per extensum)
Perex může též sloužit jako doplňková informace ve výpisu článků, kde by výpis s plným obsahem článků byl příliš komplexní nebo zahlcující a naopak výpis pouze titulků nicneříkající. Tento typ výpisu se hojně vyskytuje u informačních nebo tématických serverů a [[blog]]ů.

V původním polygrafickém významu je slovem perex myšlen titulek v šíři přes všechny sloupce na celou stranu novin či časopisu (lat. ''per extensum'').

Nověji, pod vlivem angličtiny, se také objevuje termín '''lead''', znamenající totéž.


{{Literární pahýl}}
{{Literární pahýl}}

Verze z 19. 5. 2007, 06:34

Perex, v žurnalisticezpravodajství a publicistice, je označení pro krátký text (obvykle 2 - 5 vět), jehož účelem je uvést a upoutat pozornost na následující (delší, kompletnější) stať článku a/nebo naznačit, o čem článek bude. Na co nestačí upoutat titulek nebo podtitulek, rozvádí perex, aby se čtenář mohl rozhodnout, má-li věnovat čas čtením celého článku a je-li to téma, které ho zajímá.

Podle „obrácené pyramidy,“ jednoho z principů publicistiky, perex obsahuje ty nejzajímavější informace, a článek dodává další podrobnosti. Měl by tedy působit jako lákavá „ochutnávka“ článku, který uvozuje.

Někdy je perex chápán jako podtitulek, to ale není správné přirovnání, protože perex je většinou delší, obsahuje volnější a ne tak úsečné formulace a nemusí stroze charakterizovat uváděný článek ale třeba citovat jeho nejzajímavější větu.

Perex může též sloužit jako doplňková informace ve výpisu článků, kde by výpis s plným obsahem článků byl příliš komplexní nebo zahlcující a naopak výpis pouze titulků nicneříkající. Tento typ výpisu se hojně vyskytuje u informačních nebo tématických serverů a blogů.

V původním polygrafickém významu je slovem perex myšlen titulek v šíři přes všechny sloupce na celou stranu novin či časopisu (lat. per extensum).

Nověji, pod vlivem angličtiny, se také objevuje termín lead, znamenající totéž.

Šablona:Literární pahýl