Monopost: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Addbot (diskuse | příspěvky)
m Bot: Odstranění 17 odkazů interwiki, které jsou nyní dostupné na Wikidatech (d:q5399907)
Vavroch (diskuse | příspěvky)
přepis článku, přidání kapitoly "design", přidání obrázků, zdroj částečně en wiki
Řádek 1: Řádek 1:
[[Soubor:Sebastian Vettel 2013 Catalonia test (19-22 Feb) Day 2-2.jpg|thumb|Moderní vůz formule 1]]
'''Monopost''' je jednomístný sportovní [[automobil]] s otevřenou kabinou a nekrytými koly.
[[Soubor:Ferrari 312 - 002.jpg|thumb|Historický vůz formule 1 z 60. let ještě bez většiny aerodynamických prvků]]
[[Soubor:Formula RUS 2007-2-107.jpg|thumb|Monopost nižší kategorie (2007)]]

'''Monopost''' je jednomístný sportovní či závodní [[automobil]] obvykle s otevřenou kabinou a nekrytými koly. Ačkoli existují i monoposty schválené pro provoz na veřejných komunikacích, ve většině případů se jedná o vozy závodní, a to jak silniční, tak terénní.

Závodní silniční monopost se také běžně nazývá ''formule'' či ''formulový vůz''. Toto označení pochází z přelomu 40. a 50. let, kdy [[FIA]] ustanovila ("zformulovala") nová pravidla pro závody monopostů. Výsledkem byly kategorie [[Formule 1]], [[Formule 2]] a [[Formule 3]]. Výraz "formule" tedy v původním smyslu znamená něco jako "předpis pravidel". V přeneseném významu se dnes používá jako označení pro takřka jakýkoli silniční závodní monopost. Běžně se pak používají pojmy jako "formulové vozy", "formulové závody", "závody formulí" atd.

Ačkoli definici monopostu odpovídají i [[motokára|motokáry]], obvykle do této kategorie řazeny nejsou.

Slovo monopost má původ v italském "monoposto" znamenajícím "jednomístný".

== Design ==
Moderní monoposty, ostatně jako všechny okruhové závodní automobily, jsou stavěny s ohledem na dosahování co nejlepších časů na kolo na moderních autodromech. Není u nich tedy prioritou dosahování vysokých rychlostí při jízdě v přímém směru. Jejich největší devizou je nízká váha a vysoký aerodynamický [[přítlak]]. Tyto vlastnosti jim umožňují projíždět zatáčky vysokou rychlostí, aniž by došlo ke ztrátě [[adheze]] pneumatik a následnému [[Smykový pohyb|smyku]]. Díky tomu může být i relativně nevýkonný monopost na závodním okruhu rychlejší než např. výkonnější, ale těžší a méně aerodynamicky efektivní závodní [[WTCC|cestovní]] či [[Gran Turismo (automobil)|GT]] vůz. Vysoký aerodynamický přítlak spolu s odkrytými koly si však vybírají daň v podobě relativně vysokého aerodynamického odporu při vyšších rychlostech. Formule 1 jsou i přesto díky motorům dosahujícím výkonu okolo 540 kW (720 koňských sil) schopné dosáhnout na okruhu maximální rychlosti okolo 350 km/h. Absolutní rychlostní rekord vozu formule 1 byl zaznamenán v roce 2006, kdy monopost týmu BAR Honda dosáhl na [[Solné pláně Bonneville|bonnevilských solných pláních]] průměrné rychlosti 400 km/h s neoficiální maximální dosaženou rychlostí 413 km/h. Vůz však byl kvůli snížení aerodynamického odporu zbaven obvyklého velkého zadního [[Spoiler (automobil)|spoileru]].


Monoposty, coby speciální závodní automobily, se objevily ve 20. letech 20. století.
Monoposty, coby speciální závodní automobily, se objevily ve 20. letech 20. století.


Některé existující i zaniklé seriály závodů monopostů:
V současné době existuje řada závodů, v nichž jsou nasazovány monoposty.
* [[Formule 1]]
* [[Formule 1]]
* [[Formule 2]]
* [[Formule 2]]
Řádek 12: Řádek 25:
* [[Formule Ford]]
* [[Formule Ford]]
* několik kategorií [[dragster]]ů
* několik kategorií [[dragster]]ů

{{Pahýl}}


[[Kategorie:Automobily]]
[[Kategorie:Automobily]]
[[Kategorie:Motoristické sporty]]

Verze z 19. 7. 2013, 00:32

Moderní vůz formule 1
Historický vůz formule 1 z 60. let ještě bez většiny aerodynamických prvků
Monopost nižší kategorie (2007)

Monopost je jednomístný sportovní či závodní automobil obvykle s otevřenou kabinou a nekrytými koly. Ačkoli existují i monoposty schválené pro provoz na veřejných komunikacích, ve většině případů se jedná o vozy závodní, a to jak silniční, tak terénní.

Závodní silniční monopost se také běžně nazývá formule či formulový vůz. Toto označení pochází z přelomu 40. a 50. let, kdy FIA ustanovila ("zformulovala") nová pravidla pro závody monopostů. Výsledkem byly kategorie Formule 1, Formule 2 a Formule 3. Výraz "formule" tedy v původním smyslu znamená něco jako "předpis pravidel". V přeneseném významu se dnes používá jako označení pro takřka jakýkoli silniční závodní monopost. Běžně se pak používají pojmy jako "formulové vozy", "formulové závody", "závody formulí" atd.

Ačkoli definici monopostu odpovídají i motokáry, obvykle do této kategorie řazeny nejsou.

Slovo monopost má původ v italském "monoposto" znamenajícím "jednomístný".

Design

Moderní monoposty, ostatně jako všechny okruhové závodní automobily, jsou stavěny s ohledem na dosahování co nejlepších časů na kolo na moderních autodromech. Není u nich tedy prioritou dosahování vysokých rychlostí při jízdě v přímém směru. Jejich největší devizou je nízká váha a vysoký aerodynamický přítlak. Tyto vlastnosti jim umožňují projíždět zatáčky vysokou rychlostí, aniž by došlo ke ztrátě adheze pneumatik a následnému smyku. Díky tomu může být i relativně nevýkonný monopost na závodním okruhu rychlejší než např. výkonnější, ale těžší a méně aerodynamicky efektivní závodní cestovní či GT vůz. Vysoký aerodynamický přítlak spolu s odkrytými koly si však vybírají daň v podobě relativně vysokého aerodynamického odporu při vyšších rychlostech. Formule 1 jsou i přesto díky motorům dosahujícím výkonu okolo 540 kW (720 koňských sil) schopné dosáhnout na okruhu maximální rychlosti okolo 350 km/h. Absolutní rychlostní rekord vozu formule 1 byl zaznamenán v roce 2006, kdy monopost týmu BAR Honda dosáhl na bonnevilských solných pláních průměrné rychlosti 400 km/h s neoficiální maximální dosaženou rychlostí 413 km/h. Vůz však byl kvůli snížení aerodynamického odporu zbaven obvyklého velkého zadního spoileru.

Monoposty, coby speciální závodní automobily, se objevily ve 20. letech 20. století.

Některé existující i zaniklé seriály závodů monopostů: