Přeskočit na obsah

Spasitelský komplex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Spasitelský komplex (také nazývaný mesiášský komplex, Božský komplex nebo spasitelský syndrom) je stav mysli, při kterém se osoba domnívá, že jejím osudem či určením je zachraňovat a zachránit. Varianta názvu odkazuje k osobě mesiáše, což je židovský a křesťanský termín pro spasitele.

Nejedná se o zvláštní psychiatrickou diagnózu či duševní poruchu, Diagnostický a statistický manuál duševních poruch[1] ani Mezinárodní klasifikace nemocí[2] takovou samostatnou diagnózu neobsahuje, spasitelský syndrom se však může objevit jako součást psychotických onemocnění[2] apod.

Výskyt v kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • V páté sezoně seriálu Dr. House jedna z postav trpí spasitelským komplexem, neboť si vybírá za partnery pouze lidi nemocné či postižené, což jí umožňuje realizovat se jako zachránce.
  • V manze Zápisník smrti nalezne hrdina smrtící zbraň a ve víře, že se tím stal bohem nového světa začne zabíjet zločince, protože věří, že tím zlepší svět.
  • Psycholog Joseph MacCurdy z univerzity v Cambridge ve studii vytvořené na zakázku propagandistického oddělení BBC došel k názoru, že nacistický vůdce Adolf Hitler trpěl mesiášským komplexem[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) [online]. Arlington: DSM-IV-TR [cit. 2009-03-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-11. (anglicky) 
  2. a b MKN-10
  3. idnes.cz Hitler trpí mesiášským komplexem, vybádal za války britský psycholog

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]