Spasitelský komplex

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Spasitelský komplex (také nazývaný mesiášský komplex, Božský komplex nebo spasitelský syndrom) je stav mysli, při kterém se osoba domnívá, že jejím osudem či určením je zachraňovat a zachránit. Varianta názvu odkazuje k osobě mesiáše, což je židovský a křesťanský termín pro spasitele.

Nejedná se o zvláštní psychiatrickou diagnózu či duševní poruchu, Diagnostický a statistický manuál duševních poruch[1] ani Mezinárodní klasifikace nemocí[2] takovou samostatnou diagnózu neobsahuje, spasitelský syndrom se však může objevit jako součást psychotických onemocnění[2] apod.

Výskyt v kultuře[editovat | editovat zdroj]

  • V páté sezoně seriálu Dr. House jedna z postav trpí spasitelským komplexem, neboť si vybírá za partnery pouze lidi nemocné či postižené, což jí umožňuje realizovat se jako zachránce.
  • V manze Zápisník smrti nalezne hrdina smrtící zbraň a ve víře, že se tím stal bohem nového světa začne zabíjet zločince, protože věří, že tím zlepší svět.
  • Psycholog Joseph MacCurdy z univerzity v Cambridge ve studii vytvořené na zakázku propagandistického oddělení BBC došel k názoru, že nacistický vůdce Adolf Hitler trpěl mesiášským komplexem[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM) [online]. Arlington: DSM-IV-TR [cit. 2009-03-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-05-11. (anglicky) 
  2. a b MKN-10
  3. idnes.cz Hitler trpí mesiášským komplexem, vybádal za války britský psycholog

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]