Snösätra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Snösätra Hou13.jpg

Snösätra (Graffiti Snösätra) je zchátralá průmyslová zóna, která se nachází v blízkosti přírodní rezervace na jihu Stockholmu, 15 minut pěší chůze od stanice metra Rågsved – směr Hagsätra. Od roku 2014 mohou tento areál legálně užívat místní i zahraniční umělci pro svoji venkovní tvorbu a to včetně hudebních produkcí.[1] Každoročně je zde pořádán „The Spring Beast Graffiti Festival“, na nějž se sjíždějí příslušníci různých subkultur z celého světa, aby předvedli své dovednosti. Vysokou kvalitu graffiti exponátů oceňují převážně zahraniční milovníci street artu. Graffiti galerie, jež je přístupná zdarma po celý rok, byla svého času největší v Evropě. Zdejší „Walls of fame“ přesahovaly délku jednoho kilometru.[2] Protože jsou objekty v průmyslové zóně postupně likvidovány, budoucnost populární galerie je nejasná. Společnost Kulturkvarter Snösätra v roce 2020 přesunula jarní festival kvůli pandemii na srpen, jižní část areálu už byla zbourána.[3] Na sociálních sítích koluje petice na záchranu této galerie.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DOLLA, Ruth. Your Living City [online]. 2018-12-30 [cit. 2019-10-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Snösätra Wall of Fame. Atlas Obscura [online]. [cit. 2019-10-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Snösätras södra del jämnas med marken – nu börjar rivningen. mitti.se [online]. [cit. 2020-08-14]. Dostupné online. (švédsky) 
  4. Help us stopp the demolition and develop Snösätra sustainable.. Petitions.net [online]. [cit. 2020-09-04]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]