Sissinghurst Castle Garden

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Sissinghurst Castle Garden je zahrada u hradu Sissinghurst ve Weald, v Kentu, v Anglii, v obci Sissinghurst. Zahradu vlastní a spravuje National Trust. Zahrada Sissinghurst Castle Garden je jednou z nejslavnějších zahrad v Anglii. Zahradu upravila Vita Sackville-West. Jde o jednu z romantických úprav inspirovanou dílem zahradnice a zahradní architektky Gertrude Jekyll.[P 1] Zahrada byla vytvořena v první polovině 20. století (1930). Sissinghurst byl poprvé otevřen veřejnosti v roce 1938.

Zahrada[editovat | editovat zdroj]

Harold Nicolson a jeho žena Vita Sackville-West rozdělili zhruba pět hektarů plochy na deset samostatných částí, zahradních úprav. Každá z úprav v zahradě („zahrada v zahradě“) má konkrétní téma. Je zde například White Garden, Rose Garden a Herb Garden. Návrh zahrady v sobě spojuje elegantní jednoduchost celé úpravy s opulentní vegetací.

Horní a Dolní Dvůr[editovat | editovat zdroj]

Rozsáhlá plocha trávníku horní dvora tvoří vstup do zahrady. Na obou stranách je ohraničen slavnými fialovými záhony. Průchod ve věži vede k nižšímu dvoru,který je také pokryt trávníkem. Okolní stěny jsou porůstá plamének a růže.

Pohled na zámek ze sadu.

Tower[editovat | editovat zdroj]

Dvojitá spojená věž je jednou z nejstarších částí hradu Sissinghurst. Dřevěné točité schodiště vede do vyšších pater. Z ochozu na věži je jedinečný panoramatický výhled na celou nemovitost, za dobrého počasí lze dohlédnout až do Canterbury.

Rose Garden[editovat | editovat zdroj]

Rose Garden ukazují zálibu Vity Sackville-West pro staré odrůdy růží. Tyto odrůdy ovšem kvetou na rozdíl od moderních odrůd, pouze jednou ročně, v červnu. Dnes, je zahrada rozšířena o trvalky a plaménky.

Lime Walk[editovat | editovat zdroj]

Lime Walk (lipový chodník) je řezaná lípová alej s podsadbou. Harold Nicolson vytvořil klasickou italskou zahradu s malými sochami na každém konci cesty roubené toskánskými terakotovými květináči. Jde o jarní zahradu, která leží ladem ve zbytku roku. Kvůli mnoha cibulovinám v zemi nemohou být žádné jiné výsadby provedeny. Pouze květiny v terakotových květináčích zdobí úpravu mimo tuto dobu.

Pravidelná zahradní kompozice v zahradě zámku.

Cottage garden[editovat | editovat zdroj]

Jižní usedlost na okraji chatové zahrady byla zakoupena v Sissinghurst jako první budova. Venkovská zahrada byla tak vytvořena jako rozšíření klasické anglické zahrady. Vzhledem k tomu, že Vita Sackville-West a Harold Nicolson pečovali stejně intenzivně o květiny, rozdíly v preferencích jsou jasně viditelné zde. Zatímco Harold Nicolson miloval pravidelné úpravy, a kontrasty, Vita Sackville-West upřednostňovala bohaté úpravy, ale pokud je to možné stejnobarevné (v závislosti na ročním období). Část s lavičkou na straně domku byla navržena Edwinem Lutyensem. Na druhém konci cesty stojí socha řeckého boha Dionýsa.

Hradní příkop s wistárií[editovat | editovat zdroj]

Od venkovské zahrady hradním příkopem vede cesta na jedné straně ohraničená cihlovou zdí, na které visí na jaře květy bílé wistárie. Na druhé straně je výsadba azalek, která pokračuje do zahrady s lískami.

Herb Garden[editovat | editovat zdroj]

V jihovýchodním rohu zahrady je bylinková zahrádka, která je údajně nejkompletnější bylinkovou zahradou Anglie, s více než sto druhy bylin. Vita Sackville-West měla prý takový dobrý čich, že byla schopna určit každou bylinu se zavřenýma očima.

Příkop a sad[editovat | editovat zdroj]

Z původního vodního příkopu okolo nemovitosti zbyla pouze východní a část severního příkopu. Na břehu jsou staré duby. Obě strany příkopu obklopuje sad. Na jaře zde rostou narcisy, následuje kvetení ovocných stromů a růží. Trávník je kosen pouze dvakrát do roka, cesty jsou vedeny v krátce kosené trávě.

White garden

White Garden[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější částí je jistě White Garden (Bílá zahrada). Velmi populární a napodobovaná úprava. Tato sbírka bíle kvetoucích rostlin rozkvétá ve všech odstínech bílé, šedé nebo stříbrné barvy. Na pavilonu je treláž popnutá bíle kvetoucí růží.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Ve skutečnosti však Gertrude Jekyll ve svém díle vystupovala proti nesmyslným chybám v úpravách, které jsou zřetelně viditelné a obdivované na zahradě Sissinghurst Castle Garden, především proti jednobarevným úpravám. Navrhovala i kombinace výsadeb cibulovin s výsadbami dalších rostlin a podporovala barevné přechody a jemné kontrasty, barevná seskupení druhů v přírodních kombinacích, využívala tmavá pozadí tisů, používala struktury listoví a citlivě volila přirozené kombinace druhů společně vhodných pro daná stanoviště, ale také pro postupné kvetení záhonů. Místo nostalgie rozmyté jednobarevné hmoty preferovala nenásilné elegantní barevné kombinace. Skupiny dobře sladěných pastelových barev prolínala šedými odstíny. Přinejmenším v tomto ohledu se liší od úpravy zahrady v Sissinghurst představy G. Jekyll o zahradních úpravách, kterým zasvětila svůj život.
    Je velmi zajímavé vypracovat zahrady, v nichž některé speciální zbarvení převládá,… …jenž byly vedeny uměleckým cítěním, barvocitem vytříbeného oka, což otevírá zcela novou řadu zahrad potěšení. Uspořádání tohoto druhu jsou někdy zkoušeny, protože občas jsem slyšela o zahradě rostlin, modré nebo bílé zahradě, ale myslím, že takové nápady jsou ale jen vzácně připraveny s nejlepšími znalostmi.… …Je to zvláštní věc, že lidé mohou někdy zkazit nějaký zahradní projekt kvůli slovu. Například v modré zahradě, na kráse může přidat skupina bílých lilií, nebo něco bledě citronově žlutých, ale to není dovoleno, protože se to nazývá modrá zahrada a nemohou být žádné jiné květiny v ní, mimo těch, s modrými květy. Nevidím v tomto žádný smysl, zdá se mi to jako hloupé a sebeomezující okovy. Jistě může být provedení modré zahrady stejně krásné, jako je modrá barva krásná sama o sobě. Můj názor je, že by krásná zahrada měla být především krásná a pak teprve modrá. …Šedá zahrada je tak nazvána, protože většina rostlin, které zde rostou má šedé listy a všechny rostlinné koberce a sousední rostliny jsou šedé nebo bělavé. Květy rostlin, které zde rostou jsou bílé, lila, fialové a růžové.“ (Gertrude Jekyll, Barvy v květinové zahradě, 1932)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sissinghurst Castle na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Tony Lord: Sissinghurst. Einer der schönsten Gärten Englands. Dumont Buchverlag Köln 1996, ISBN 3-7701-3761-2
  • Vita Sackville-West, Harold Nicolson. Zsgest. von Julia Bachstein: Sissinghurst: Portrait eines Gartens. Insel-Verlag, Leipzig 2006, ISBN 3-458-34883-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]