Sinaloa (kartel)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa Mexika a jeho území ovládané jednotlivými kartely (květen 2010). Sinaloa je vyznačen žlutě
Culiacán, stát Sinaloa, Mexiko

Kartel Sinaloa (Cártel de Sinaloa, CDS) je mezinárodní syndikát zaměřený převážně na pašování drog, praní špinavých peněz a organizovaný zločin. Základnu má primárně ve městě Culiacán, mexického státu Sinaloa, ale operuje i na Baja California, Durango, Sonora a Chihuahua.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hierarchie kartelu z roku 2008

Byl založen v polovině 80. let 20. století, jako druhá generace pašování drog z Mexika do USA, která začala v 60. letech. Poslední známou hlavou kartelu byl Joaquín Guzmán, zvaný El Chapo (prcek), který jej dostal do současné podoby mezinárodního zločinného syndikátu operujícího nejen na Americkém kontinentu ale i Jihovýchodní Asii, Západní Africe, Austrálii a Oceánii; a mimo drog zabývajícím se i praním špinavým peněz, vraždami na objednávku, unášením osob a korupcemi/vydíráním.

Rozvědky USA považují kartel Sinaloa za nejmocnější drogy pašující organizaci na světě. Podle amerického hlavního návladního tento kartel byl schopen mezi lety 1990 a 2008 do Spojených států dodat téměř 200 tun kokainu a velké množství heroinu. Podle amerického úřadu NDIC (střediska drogové rozvědky) je kartel zodpovědný za distribuci kokainu (z Kolumbie), heroinu (z Jihovýchodní Asie), metamfetaminu, marihuany a MDMA.

Od roku 2009 je v Mexiku proti tomuto i ostatním kartelům sváděna tzv. mexická drogová válka, v rámci ní došlo k několika razií, policejním zásahům a zatčením. Hlavoun Guzmán byl chycen v roce 1993, v roce 2001 uprchl, v únoru 2014 byl opět zatčen, v červenci 2015 opět uprchl, a v lednu 2016 byl znovu zadržen.

Kartel Sinaloa má v současné době následující vztahy s ostatními kartely – spojenectví drží s kartely: Gente Nueva, Los Antrax a Gulf Cartel; mezi jeho rivaly patří: Los Zetas, Juárez Cartel, Tijuana Cartel a Beltran-Leyva Cartel.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]