Simulátor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pojmem simulátor se obecně míní něco, co umožňuje evokovat co nejrealističtější napodobení nějaké činnosti. Můžeme se s nimi setkat většinou při výuce ovládání a řízení nějakého složitějšího stroje nebo většího technologického celku apod., např. dopravního prostředku, či jako se zábavnou formou (automatem, hrou).

Počítačové simulátory[editovat | editovat zdroj]

Pravděpodobně nejvíce zastoupený výskyt simulátorů probíhá na počítačích a to především formou počítačové hry. Takto si můžete s pohodlí vašeho domova vyzkoušet řízení osobního auta, nákladního auta, autobusu, vlaku, metra, pilotování letadla a další.

Silniční simulátory[editovat | editovat zdroj]

Nejvíce zastoupený typ simulátoru je právě ten, jenž vás umístí za volant/řídítka silničního vozidla. Může se jednat jak bylo výše uvedeno o autobus, osobní či nákladní auto, ale i motorku, čtyřkolku a další. Tento typ her většinou umožňuje jak ovládání přes klasickou klávesnici, tak přes volant, který je oblíbeným herním doplňkem.

Vlakové simulátory[editovat | editovat zdroj]

Asi druhými v pořadí nejvíce zastoupenými simulátory jsou ty, kde se s vámi řízenými stroji proháníte po kolejích. Spadají do toho jízdy vlakem, metrem a horskou dráhou, ale také budování železniční sítě.

Letecké simulátory[editovat | editovat zdroj]

Třetími v pořadí jsou simulátory letecké. Kdo nemá odvahu nastoupit do letadla či vrtulníku v normálním světě, může to zkusit ve světě virtuálním, protože ačkoliv není tento typ simulátoru tolik zastoupen, nabízí širokou paletu strojů a prostředí. Mimo klasické stroje jako vrtulníky a dopravní letadla se najdou také méně obvyklé jako vzducholodě, stíhačky a bojové letouny.

Ostatní simulátory[editovat | editovat zdroj]

Simulátorů je pochopitelně spousta a není možné se všem detailněji věnovat, a proto postačí pouze vypsat typy. Patří mezi ně vesmírné, sportovní, budovatelské, vojenské, záchranářské a spousta dalších. Skoro s jistotou se dá říct, že vše co se vám nepovede zkusit si za celý život můžete zvládnout za pár minut u obrazovky.