Simplikios

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Simplikios
Simplicius Commentary on Aristotle De Caelo.jpg
Narození 490 nebo 6. století
Kilíkie
Úmrtí 560 (ve věku 69–70 let) nebo 6. století
Athény
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Simplikios nebo v latinské formě Simplicius (asi 490 – asi 560) byl jeden z posledních novoplatónských filosofů. V jeho spisech, zejména komentářích k Aristotelovi, se zachovalo mnoho citátů předsókratovských filosofů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Simplikios pocházel z Kilíkie (dnes jihovýchodní Turecko), studoval v Alexandrii u Proklova žáka Ammónia Hermiae, stejně jako Damaskios a Jan Filoponos. Byl jedním z posledních filosofů platónské Akademie v Athénách, kde ho postihlo pronásledování a zákazy císaře Justiniána I. Akademie byla jedním z posledních středisek pohanského helénismu a pořádala také divadelní představení. Justinián přestal Akademii podporovat, zabavil její majetek a filosofy, kteří odmítli přijmout křesťanství roku 529 vypověděl z říše. Poslední představený Akademie, Damaskios, se šesti dalšími včetně Simplikia odešli ke dvoru perského krále Chozroa I., byli tam však zklamáni a po dohodě Chozroa s Justiniánem se roku 533 vrátili do Řecka. O jejich dalším osudu není nic známo, Simplikios však nejen psal, ale také učil, nejspíše v Athénách nebo v Alexandrii.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Většina zachovaných Simplikiových spisů jsou komentáře k Aristotelovi a jeden komentář k Epiktétovu Enchiridion. Simplikios byl eklektik a snažil se ukázat, že mezi Platónem, Aristotelem a Plótinem není žádný rozpor, byl však střízlivější než jeho novoplatoničtí předchůdci a pečlivě citoval starší filosofy. Díky němu máme poměrně dobrý přehled o vývoji pozdní řecké filosofie, ale zachoval také množství zlomků ze ztracených knih předsókratiků, z Aristotela i stoiků. V ostré polemice bránil Aristotelův názor, že svět trvá věčně a hvězdy mají božskou povahu, proti námitkám svého současníka, křesťana Jana Filopona. Simplikiovy spisy byly v raném středověku přeloženy do arabštiny a Vilém z Moerbeke je přeložil do latiny. Simplikiovo spojení Platóna a Aristotela silně ovlivnilo Tomáše Akvinského a středověkou scholastiku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Simplikios, sv. 23, str. 187